Barcelona;Dortmund;Atlético;Almeria;Palotai Károly;

Xavi Hernandeznek az Almeria ellen lőtt gólját ünneplik a Barcelona játékosai, hazai pályán, március 2-án. Fotó: Alex Caparros/G

- Magyar szemmel a Camp Nouban

Az ember még Barcelonában élve sem juthat el minden Barca-meccsre. Most itt ülök a világ egyik legjobb csapatának Almeria elleni találkozóján, az impozáns stadion sajtóvitrinjében. Mellettem nem spanyol - közelebbről: nem is katalán - kolléga ül, hanem német, aki mellesleg 5-0-át tippel.

Vasárnap este van, és mivel a madridi derbi az Atlético és a Real között 2-2-es döntetlennel zárult, a hazaiak előtt ott a lehetőség, hogy egy pontra megközelítsék az éllovas királyi gárdát. A Barca ennek megfelelően bekezd, a 9. perben a 9-es számú mezben játszó Alexis beköszön, máris 1-0 áll az eredményjelzőn.

A folytatásban is a hazaiak dominálnak, marad idő a szomszédommal megbeszélni, mi járatban van. Elmondja, az idén 35 éve, hogy városának csapata, a Fortuna Düsseldorf KEK-döntőt vívott, s a finálét a katalánok 4-3-ra nyerték. Megjegyzem, magyar bíró, Palotai Károly fújta a sípot, és akkor is egy Sánchez vezetéknevű futballista jegyezte az első gólt.

Időközben elérkezünk a meccs 18. percéhez, aminek itt különleges jelentősége van. A katalánok 1714. szeptember 11-én vesztes csatát vívtak a spanyolok ellen, számukra ez a dátum kvázi olyan, mint otthon március 15.

A politikai töltet, persze, sokkalta erőteljesebb errefelé, a katalánok jelentős része független államban szeretne élni, s ennek minden alkalommal, amikor a meccs a 17. perc 14. másodpercéhez érkezik, hangot is adnak.

Az igazi hangorkán azonban akkor következik be, amikor Messi pazarul teker a jobb felsőbe szabadrúgásból, aztán postafordultával el is csendesül a stadion, mivel az Almería szöglet után szépít (2-1). Rengeteg helyzet, nyomasztó labdabirtoklási fölény és a védelemben megmutatkozó kisebb-nagyobb gondok jellemzik a hazaiakat.

Az első félidő végéhez közeledve a helyi "B közép" dalolja a Barca-indulót, ütemes buzdítást mellékelve a ma is lendületesen játszó gránátvörös-kékek produkciójához. A német kollega mindenesetre operett előadáshoz hasonlítja a meccset, megjegyezve, az itteni legolcsóbb jegyárak több mint kétszer annyit kóstálnak, mint a Dortmund stadionjában.

Hümmögök valamit, de inkább nem mondom, hogy a két város imázsa közötti különbséget zongorázni lehetne, nem elég csak a futball szentélyek szűk környezetére szorítkozni... A fordulás után lanyhul a tempó, egyre több füttyszó hallatszik, egy gól nem gól, főleg nem ott, ahol nemrégiben még Pep Guardiola vezetésével kényeztették a nagyérdeműt.

Az eltiltása miatt a lelátón helyet foglaló Gerardo "Tata" Martino mester Iniestát az utolsó tíz percre küldi be, szükség is van a középpályásra, mert egyre fakóbb a produktum. Aztán akitől talán a legkevésbé vártuk, a csapatkapitány Puyol pofozza a kapuba a labdát, majd hogy végképp megnyugtató legyen a különbség, Xavi állítja be pazar átlövéssel a 4-1-es végeredményt!

Felhangzik a hármas sípszó, a stadion hamar kiürül. Kivehető lesz a "Més Que un Club", azaz több mint egy klub felirat.  Két óra ebben a létesítményben, és az ember maga is megtapasztalhatja, hogy a Barcelona sokkal több egy szimpla egyesületnél. Habár a mai előadás a német kollégát sem nyűgözte le, ebben egyetértve távozunk egy tapas bar felé.

Nagy sikert aratott a Nemzetközi Úszószövetség cancúni ülésén Gyárfás Tamásnak, a Magyar Úszószövetség elnökének prezentációja a 2017-es junior vb-re és a 2021-es felnőtt vb-re épülő új uszodakomplexumról. A FINA-ülésen több fontos, az úszósportot érintő ügyben döntöttek.