Oroszország;NATO;ukrán válság;

- Moszkva visszautasította a NATO bírálatát

Az orosz külügyminisztérium szerint a NATO-tanács vasárnapi bíráló nyilatkozata nem segíti elő a helyzet stabilizálását Ukrajnában.

Az az álláspont, hogy Oroszország veszélyezteti Európa békéjét és biztonságát, "nem segíti elő az ukrajnai helyzet stabilizálását, és csak azokat az erőket bátorítja fel, amelyek az eseményeket a saját felelőtlen politikai céljuk elérésére szeretnék kihasználni" - hangoztatta a minisztérium egy hétfői közleményben.

Moszkvában határozottan elutasították, hogy Oroszország felelős lenne a nemzetközi jog megsértéséért és a katonai feszültség erősödéséért a Krím félszigeten. A külügyi közlemény szerint "az Ukrajna szuverenitását és területi egységét fenyegető veszélyt kizárólag az (Oroszországgal szomszédos) országban uralkodó belpolitikai válság idézte elő".    

Az orosz külügyminisztérium közölte, hogy "az orosz flotta Krím területén lévő alakulatai nem avatkoznak be az ukrán belpolitika eseményeibe". Az egységek minden mozgása a flotta létesítményeinek biztonsága érdekében történik, hogy "megakadályozzák a szélsőségesek, radikálisok esetleges támadásait honfitársaink ellen" - írták az orosz külügyminisztérium honlapján.

Moszkvában kijelentették, hogy "a tények elferdítése és a feszültség növelése nem járul hozzá az ukrajnai helyzet megszilárdításához és a NATO iránti bizalom helyreállításához".    

Időközben Szergej Nariskin, az orosz törvényhozás alsóházának elnöke a Rosszija 24 állami hírtelevíziónak adott nyilatkozatában közölte, hogy egyelőre nincs szükség az orosz csapatok Ukrajnába küldésére. A politikus azt is kijelentette, hogy van esély az ukrajnai helyzet rendezésre politikai tárgyalások útján.

Csehország az ukrajnai események ellenére sem szüntetheti meg gazdasági együttműködését Oroszországgal - jelentette ki hétfőn Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök, így próbálva tompítani Martin Stropnicky védelmi miniszter szavait, aki azt mondta: nehéz elképzelni, hogy az orosz hadsereg Krím félszigeti beavatkozása után az orosz cégek építhetnék meg a dél-csehországi Temelíni Atomerőmű tervezett két új energiablokkját.