"Oroszország kikerült a kiszámítható és demokratikus államok csoportjából. Amit tesz, elfogadhatatlan" - válaszolta Stropnicky hétfőn a közép-csehországi Brdyben tartott sajtóértekezleten egy prágai újságíró Temelín kibővítését firtató kérdésére. "Oroszország nyilvánvalóan megsértette a nemzetközi jogot" - szögezte le a miniszter.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Jirí Dienstbier emberi jogi miniszter is.
"Mindannak ellenére, ami Ukrajnában történik, a Cseh Köztársaság nem szüntetheti meg gazdasági együttműködését Oroszországgal" - reagált Stropnicky és Dienstbier nyilatkozatára Sobotka az észak-morvaországi Komárovban. "A CEZ nincs százszázalékos állami tulajdonban, így az állam esetleges beavatkozása a pályázatba is rendkívül bonyolult lenne" - mutatott rá a miniszterelnök.
Helyi megfigyelők szerint Sobotka ezzel a két miniszter nyilatkozatának élét próbálta tompítani.
A CEZ szóvivője útján azonnal cáfolta, hogy az orosz-ukrán konfliktusnak befolyása lehetne a Temelín kibővítésére kiírt pályázatra.
"A pályázat a közbeszerzésekről szóló törvény alapján az ajánlatok gazdasági és műszaki paramétereit vizsgálja. Mindezt a jelenlegi ukrajnai helyzet nem befolyásolja" - reagált Stropnicky nyilatkozatára Ladislav Kríz, a CEZ szóvivője.
A Temelíni Atomerőmű kibővítésére kiírt pályázat utolsó fordulójában az amerikai-japán Westinghouse és az orosz-cseh MIR.1200 konzorcium verseng a mintegy 250 milliárd korona értékű megrendelésért. A pályázatot a Cseh Energetikai Művek (CEZ) írta ki, amely részvényeinek több mint 70 százaléka a cseh állam kezében van.
A pályázat sorsáról az év végéig kell döntenie a cseh kormánynak. A prágai sajtó szerint függetlenül az ukrajnai eseményektől a kormánykörökben már néhány hónapja erősödnek a hangok, hogy a pályázatról szóló döntést halasszák el, esetleg írjanak ki új pályázatot.