kiskereskedelem;uniós fejlesztés;KSH-GKI;

A beruházások tavalyi utolsó negyedéves „hajrája” aligha megismételhető FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Látszatsikerek „erősítik” a magyar gazdaságot

Az uniós fejlesztési időszak végéhez közeledve nőtt a beruházások volumene - köszönhetően nagyrészt az állami beruházásoknak. A kiskereskedelem is mutat némi emelkedést a rezsicsökkentéssel mesterségesen alacsonyan tartott inflációnak köszönhetően, de még így sem éri el a 2011-es szintet. Az ezekre alapozott növekedési esélyek igencsak szerények.

A választásokhoz közeledve a kormány előszeretettel hangoztatja a sikereit: az adatok mögé nézve azonban látható, hogy ezek csak időleges eredmények. Tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) beruházási adatait kommunikálta úgy a kormány, hogy az bizonyítja, a növekedés erős gazdasági szerkezeten alapul. Az építőipari beruházások a negyedik negyedévben 26,5 százalékkal, a raktározási beruházások 36,3 százalékkal, míg a feldolgozóipari beruházások 11,5 százalékkal haladták meg a negyedik negyedévben az egy évvel korábbit.

A beruházások volumene 7,2 százalékkal növekedtek tavaly a 2012-es meglehetősen alacsony bázishoz képest. A beruházások növekedésének nagy részét nem az üzleti szféra, hanem az állam inveszticiói adták, köszönhetően annak, hogy a tavaly befejeződött uniós költségvetési ciklus végén igyekezett a kormány minél több állami beruházást elkezdeni - mutatott rá lapunknak Vértes András, a GKI elnöke. Azokat a beruházásokat ugyanis már nem lehet az előző ciklus forrásaiból finanszírozni, amelyekre nem kezdtek el vagy legalább nem kötöttek szerződést még a tavalyi évben.

A belföldi felhasználás másik eleme a kiskereskedelmi forgalom, mellyel a kormány előszeretettel büszkélkedik. A rezsicsökkentés mesterségesen tartja alacsonyan az inflációt, ennek köszönhetően ideig-óráig növeli csak a fogyasztást - mondta lapunknak Tukacs István. A parlament gazdasági bizottságának szocialista tagja úgy véli, hogy a kormány a választási kampányban a sikertörténetekbe kapaszkodik, olyanokba mint a rezsicsökkentés, ám ennek a választási időszakon kívül semmi valós, gazdasági eredménye nincs.

Az idei költségvetést két százalékos növekedéssel kalkulálta a kabinet, amihez reményeik szerint a fogyasztás élénkülése is nagymértékben hozzájárul. Az elmúlt évek mélyrepülése után valóban van hová növekednie a kiskereskedelmi forgalomnak. Azt a kedden kiadott országjelentésében az EU is elismerte, hogy a belső fogyasztás élénkülése alapozhatja meg az idei GDP bővülését. Az Európai Bizottság a tavalyi évvel úgy számolt, mint amikor a lakossági vásárlások stagnáltak, míg 2014-ben 1,5, jövőre pedig 1,6 százalékkal bővülhet a privát fogyasztás - emlékeztetett a szocialista politikus .

A Központi Statisztikai Hivatal által a héten nyilvánosságra hozott adatok szerint a tavalyi év második felében minden hónapban meghaladta a kiskereskedelem volumene az egy évvel korábbit. Az élelmiszerek forgalma decemberben 1,8 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékeké pedig 2,7 százalékkal nőtt, míg az üzemanyag-kereskedelem 4,9 százalékos bővülést tudott felmutatni az egy évvel korábbihoz képest. Decemberben összesen 855 milliárd forintot költöttünk el, ami 23 milliárd forinttal magasabb, mint 2012 decemberében. A korábbi években tapasztalhatóhoz hasonlóan dinamikusan bővült a csomagküldő- és internetes kereskedelem: tavaly az esztendő utolsó hónapjában 26,4 százalékkal. Csökkent ugyanakkor a forgalom a könyv-, a számítástechnika- és az egyéb iparcikk-üzletekben, mégpedig 3,5 százalékkal.

Valóban bővült a kiskereskedelmi forgalom tavaly - egész évben - 0,9 százalékkal, azt azonban a kormány egyoldalú kommunikációja elfelejti hozzátenni, hogy 2012-ben 1,9 százalékkal zsugorodott a kiskereskedelem teljesítménye, vagyis hiába a tavalyi bővülés, még mindig nem érjük el a 2011-es szintet - emelte ki az adatokkal kapcsolatban lapunknak Vértes András. A GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke ehhez hozzátette: örvendetes, hogy végre megindult a bővülés, de azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy mihez képest. Vértes megjegyezte, hogy a tavalyi növekedést nem elsősorban a fogyasztás bővülése, hanem a mezőgazdaság eredményei hajtották. Vagyis az egyszázalékos GDP bővülésből 0,7-0,8 százalék annak köszönhető, hogy tavaly kiemelkedően jó időnk volt.

Esélytelen növekedés-serkentők
A kormány azonban a költségvetés készítésénél olyan növekedést serkentő hatásokkal is számolt, amelyek bekövetkezte meglehetősen kétséges. A költségvetési törvény szerint a lakossági keresletnövekedést segíti elő a rezsicsökkentés, a devizahitelesek terheinek mérséklése, a reálbérek és reáljövedelmek emelkedése, valamint a foglalkoztatottság fokozatos bővülése.
A reálbérek valóban növekedhetnek idén, hiszen a rezsicsökkentéssel mesterségesen alacsony inflációs környezet jött létre. De még a tavalyi három százalék körüli reálbérnövekedés sem kompenzálja a 2012-es 3,5 százalékos csökkenést. A foglalkoztatási adatokból jól látszik, hogy a versenyszférában csak korlátozott bővülésről beszélhetünk, elsősorban a közmunkaprogram szépíti meg a statisztikát.
A devizahitelesek törlesztőrészlet-csökkentésétől is hiába várja a kabinet a fogyasztás bővülését, a mentőcsomag ugyanis sehogy sem áll. A kormány jelezte, megvárja az Európai Bíróság és az Alkotmánybíróság (Ab), álláspontját a hitelszerződésekről. A kormány kérdésére - levezethető-e az alaptörvényből a devizahiteles szerződések alkotmányellenessége, és lehetséges-e azokat jogalkotással utólag módosítani -, minden bizonnyal csak a választások után   Előbbi várhatóan csak a választások után dönt, utóbbi azt ígérte, a kérdés társadalmi súlyára való tekintettel igyekszik minél előbb választ adni, de a törvény nem szab számára határidőt.

Az LMP is országos listát állít a tavaszi országgyűlési választáson - jelentette be pénteki, a Nemzeti Választási Iroda előtt tartott sajtótájékoztatóján Schiffer András társelnök, miután leadta az ehhez szükséges dokumentumokat.