Ha szavazni akar, akkor kell a lakcímkártya - ezt a szóbeli tájékoztatást kapta forrásunk az ideiglenes lakhelye szerinti külképviseleten, az egyik magyar nagykövetségen. Miután a névjegyzékbe vételi kérelmét elfogadták a hazai hatóságok, a választópolgár egy levelet kapott a magyarországi lakcíme szerinti helyi (kerületi) választási irodától. A lapunk által tegnap nyilvánosságra hozott dokumentumban arról tájékoztatták, miként élhet választójogával a külképviseleten, és a személyazonosításhoz milyen hatósági igazolványok kellenek. Az érintett ezt követően kereste fel a nagykövetséget telefonon, ahol az ügyintéző kérdésére azt közölte: lakcímkártya nélkül csak országos listára szavazhat, még akkor is, ha szerepel a külképviseletei névjegyzékben.
Mindezek ellenére lapunk tegnap pontatlanul idézte a választási eljárási törvényt, amely alapján a külképviseleteken csak a szavazni kívánó polgár személyazonosságát kell igazolni és ellenőrizni, valamint azt, szerepel-e a külképviseleti névjegyzékben. Magyarán a külképviseleti szavazás során elvileg nem kell bemutatni a lakcímigazolványt, az a szavazásnak nem feltétele. Ezt közölte cikkünkre reagálva a Nemzeti Választási Iroda (NVI) is. Mint írták, "a magyarországi lakcímmel rendelkező, külföldön tartózkodó választópolgár a külképviseleti választási iroda előtt a külképviseleti szavazás során személyazonosságát az alábbi érvényes, magyar hatóság által kiállított igazolványokkal igazolhatja: személyazonosító igazolvány, útlevél vagy vezetői engedély, valamint a kártya formátumú ideiglenes személyazonosító igazolvány". Ezek valamelyike tehát az NVI szerint elegendő a voksoláshoz, ha valaki szerepel a külképviseleti névjegyzékben - szemben az adott nagykövetség tájékoztatásával.
Mindezeken túl az NVI úgy fogalmazott: "minden alaptalan riogatás ellenére a külképviseleten szavazó választópolgárnak is két szavazata van: egyrészt a lakcíme szerinti országgyűlési egyéni választókerület egyéni jelöltjére, másrészt az országos listára szavazhat". Erről ugyanakkor sem a külképviseleti névjegyzékbe való felvételi kérelem (regisztráció) során, sem pedig az ezt követő, a helyi választási iroda által jegyzett értesítőből nem értesülhettek a külföldön élő állampolgárok, ahogy más, jelentős fontosságú információk is hiányoztak, vagy pontatlanul szerepeltek a kiküldött értesítőkben.
Éppen ezért továbbra sem tartja korrektnek a külföldön tartózkodó választópolgárok tájékoztatását Tóth Zoltán. A választási szakértő maga is a belföldi voksolás szabályaival "keverte össze" a külképviseletit, belföldön ugyanis kötelező a lakcímkártya bemutatása a szavazóhelyiségben. "Akárhogy is, nem tisztességes alaptalan riogatással vádolni azt, aki tiszta tájékoztatást vár a választást lebonyolító intézménytől és apparátustól" - fogalmazott, kiemelve "most legalább az NVI kiadott egy közleményt, mely végül tisztázza a kaotikus helyzetet és az idevágó szabályokat, és remélhetőleg információval szolgál a külképviseleti szavazást lebonyolító, láthatóan felkészítetlen apparátusnak is".