Alkotmánybíróság;devizahitelek;

- Ismét tárgyalt az Alkotmánybíróság a devizahitelekről

Tegnapi ülésén tárgyalt az Alkotmánybíróság a devizahitelek ügyéről, döntés azonban egyelőre nem született. Az ügy folyamatosan a testület napirendjén van, rövidesen megszülethet a döntés - tájékoztatta Sereg András, a testület sajtófőnöke a Portfolio.hu-t. 

A kormány - tavaly november végén benyújtott - beadványának lényege, hogy indítványozta az Alaptörvény értelmezését abból a szempontból, hogy "abból közvetlenül levezethető-e valamely tömegesen alkalmazott, a fogyasztók számára egyoldalúan és jelentős hátrányt okozó módon meghatározott szerződési feltétel, illetve az ezt megerősítő bírósági ítélet, valamint az ezek alapjául szolgáló jogszabályi rendelkezések alaptörvény-ellenessége".

Ezzel kapcsolatban példaként említi a devizahitel szerződések esetén az "árfolyamkockázatnak kizárólag az adósra hárítását rögzítő, a hitelező számára az egyoldalú kamatemelés lehetőségét biztosító, valamint az árfolyamrés alkalmazását előíró szerződési feltételeket".

A kormány az Alaptörvény értelmezését "abból a szempontból kérte, hogy milyen - az Alkotmányhoz képest mennyire eltérő - alkotmányossági feltételekkel kerülhet sor fennálló szerződéseknek jogszabály útján történő módosítására."

A kormány korábban az Alkotmánybíróság heteken belül és az Európai Bíróság hónapokon belül várható döntésétől tette függővé, milyen intézkedéseket hoz a devizahitelesek terheinek mérséklése érdekében. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője korábban jelezte: ennek érdekében akár rendkívüli ülést is tarthat még a választások előtt az Országgyűlés.

Könnyebben juthatnak hitelhez a vállalatok idén az eurózónában, 1,6 százalékkal nőhet ugyanis a bankok vállalati hitelkihelyezése 2014-ben az euróövezetben. A tavalyi csúcs után csökken a nem teljesítő hitelek aránya is ebben az évben - mutat rá az EY legfrissebb iparági gyorsjelentése.