Európai Unió;Görögország;Nemzetközi Valutaalap;Európai Központi Bank;Antonisz Szamarasz;

- Athén elkerülheti az új mentőcsomagot

Több hónap múltán tegnap tértek vissza a hitelező trojka, az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselői Görögországba. Az Antonisz Szamarasz-vezette görög kabinet azt reméli, hogy a kormányzat már az euróövezeti csoport, az Eurogroup következő, március 10-én esedékes pénzügyminiszteri találkozójáig megállapodik a hitelezőkkel.

Ennek értelmében Görögország további, 8,8 milliárd eurós segélyhez juthatna. Ez az összeg még a második hitelmegállapodásból maradt hátra.

Jó hír lehet Athén számára, egyre kisebb az esély arra, hogy újabb, harmadik hitelcsomagra szoruljon. Jeroen Dijsselbloem, az euróövezeti országokat tömörítő Eurogroup elnöke a napokban úgy vélekedett, nem lesz szükség erre. Ugyanakkor azt is elmondta, nagyon korai még véglegesen állást foglalni a kérdésben, s a végső döntést az év második felében hozzák majd meg.

Persze akadnak még aggasztó hírek is. Mintegy ötmilliárd euróra van szükségük a görög bankoknak ahhoz, hogy talpra állítsák őket. Csak a nemzeti bank szorul kétmilliárd eurós segítségre.

Az Eurobank tőkeigényét 2,5 milliárdra becsülik – értesült az Etnosz című lap. Ez utóbbi pénzintézetet tavaly száz százalékban privatizálta az állam. A hivatalos adatokat márciusban teszik közzé.

Jeorjiosz Provopulosz görög jegybankelnök már januárban megkondította a vészharangot a bankok állapota miatt. A görög pénzügyi stabilitási alap ugyan tavaly a nemzetközi hitelezők révén segítséget nyújtott a bajban lévő pénzintézetek számára, de az 50 milliárd eurós tőkéjéből már csak 10 milliárd maradt.

Túlzás lenne azt állítani, hogy az olasz sajtó nagyon nagy lelkesedést mutatna a Matteo Renzi miniszterelnök hétvégén bemutatott új kormánya iránt. Elsősorban a szakértőket hiányolják a kabinetből. Más lapok viszont a kinevezett női tárcavezetők öltözködésével nem voltak megelégedve.