Zárka helyett bérlakást - ilyen tartalmú transzparenst helyeztek el a Budaörsi úton lévő szabálysértési iroda kerítésén A Város Mindenkié csoport aktivistái a hétvégi tiltakozó akciójuk során. A csoport aktivistái szerint embertelen és teljesen felesleges pénzköltés az utcán élő hajléktalanok előállítására kialakított szabálysértési iroda. Felidézték: a múlt év végén nyitották meg az első olyan szabálysértési irodát Budapesten, amely kizárólag arra szolgál, hogy ott azokat a hajléktalan embereket állítsák elő, akik ellen eljárást indítottak életvitelszerű közterületen tartózkodás miatt.
December óta 15 hajléktalant állítottak elő a rendőrök az erre kijelölt kormányhivatalba - tájékoztatta lapunkat a napokban a Budapesti Rendőr-főkapitányság. Mint írták, a rendőrök nem alkalmaztak szankciókat, a hajléktalanokat az eljárás lefolytatása után szabadon engedték, és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által a kormányhivatal épületében működtetett fektetőben ajánlottak fel férőhelyeket.
Emlékezetes, a Fővárosi Közgyűlése döntése alapján a fedél nélkül élő "világörökségi területnek minősülő vagy a helyi önkormányzat rendeletében kijelölt területen" nem tartózkodhat életvitelszerűen, mert akkor szabálysértést követ el. Ha a rendőr ilyent tapasztal, akkor a helyszín elhagyására szólítja fel. Ha ennek nem tesz eleget a hajléktalan és azonnal lefolytatható vele szemben a szabálysértési eljárás, akkor előállítják a kormányhivatalban. Ünnepnapon, éjszaka vagy más munkaszüneti időszakban a területileg illetékes hajléktalanszállón állítják elő, ahol "rendkívüli őrrel kell biztosítani" az őrzését. Mindeközben az otthon nélkülieknek még arra sincs lehetőségük, hogy nap közben a minimális létszükségletüket kielégítsék. A szabályok szerint ugyanis egyetlen melegedőbe térhetnek be, ezek az intézmények azonban más-más szolgáltatást tudnak nyújtani. Az egyikben például étkezni, a másikban mosni lehet.
A Város Mindenkié aktivistái követelik a köztéri hajléktalanságot büntető jogszabályok hatályon kívül helyezését. Szerintük a hajléktalanság érdemi kezelésére kellene költenie az államnak azt a több mint 200 millió forintot, amelyet idén az irodák fenntartására fordítanak. Egyebek mellett abban reménykednek, hogy megnyerik azt a pert is, amelyet a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Irodával együtt indítottak a zuglói önkormányzat ellen, mert ledózerolták a hajléktalanok kunyhóit 2011 októberében. Ma várható ítélet.