euró;államadósság;forintárfolyam;

- Rekordszinten az államadósság

A hétvégét magasan, de az előző napoknál kedvezőbben 310,60 forinton zárta az euró. A tartósan gyenge forint azonban már rajta hagyta kezenyomát az államadósságon, amely egy hónap alatt 846,11 milliárd forinttal növekedett, ebből 430 milliárd forint az árfolyamváltozásnak volt köszönhető, azaz annak, hogy az államadósság jelentős (bár csökkenő) része nem forintban van. 

Januárban a forint 4,8 százalékkal értékelődött le az euróhoz képest. (A februári gyengülés ennél is nagyobb mértékű lehet.) Ha euróban számolnánk az adósságot, akkor az mindössze 30 millióval, vagyis csak 0,09 százalékkal lett volna nagyobb. A január végi 22 844 milliárd forintos adósság rekordnak tekinthető. A növekedés annak is köszönhető volt, hogy - mint arról már beszámoltunk - néhány napra állampapírokat adott kölcsön az állam, amit 2014 első napjaiban visszavásárolt.

A magyar gazdaságpolitika, különösen a monetáris politika hiányosságaiban látja a gyenge forint egyik okát az Együtt-PM. A szövetség képviseletében Pápa Levente a Fidesz budapesti székháza előtt tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy Magyarországon nem a nemzetnek, hanem a kormánynak van jegybankja. Szerinte a jegybanknak ki kellene fejeznie azt az álláspontját, hogy rugalmasan kezeli a kamat kérdését. Kifogásolta, hogy a Magyar Nemzeti Bank tabutémát csinált a kamatvágásból.

Pápa Levente arról is beszélt, hogy a gyenge forintért a monetáris politika mellett a kormányzati gazdaságpolitika felelős, amit még mindig Matolcsy György jegybankelnök, korábbi gazdasági miniszter nevével lehet fémjelezni. A kormány nem tesz semmit a forint erősödéséért, csak kifogásokat keres - folytatta. A rendezvényen szintén felszólaló Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője megemlítette, hogy miniszterelnöksége végén még 265 forint volt egy euró.

Előrehozott adatszolgáltatást vár Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) az Elmű-Émász cégcsoportól. Ezzel világossá vált hogy a kormány ezt a társaságcsoportot vádolta meg a napokban "vagyonfeléléssel, és pénzkimentéssel". Az áramszolgáltató cég "bűne" pedig nem más, mint az, hogy a korábban tervezett áprilisi időpontról előrehozta a közgyűlését, amelyen egyebek mellett az osztalék kifizetéséről is dönthetnek a tulajdonosok.