A MEKH közleménye - ismerve a kormány még meg nem nevezett társaságról megfogalmazott vádjait - szabadkozásként is értelmezhető, mert mint írják, a hivatal rendszeresen kap adatokat engedélyeseitől, bizonyos esetekben azonban eseti adatbekérés is szükségessé válhat.
Miután a Budapesti Elektromos Művek Nyrt. (ELMŰ) és az Észak-magyarországi Áramszolgáltató Nyrt. (ÉMÁSZ) - mint mondják - az országgyűlési választások miatt a szokásosnál korábban, március 21-én tartja éves közgyűlését, a MEKH bekérte a társaságok tulajdonában álló villamosenergia-elosztók – mint engedélyesek – előzetes mérleg- és eredményadatait. Az adatok alapján a hivatal a társaságok gazdasági helyzetét és jövedelmezőségét kívánja vizsgálni, különös tekintettel az "ellátásbiztonságot garantáló zavartalan működéshez szükséges felelős gazdálkodás feltételeire".
Egyes szakértők szerint a kormány a cég vegzálásával azt akarja elérni, hogy az Elmű-Émász csoport ne fizethessen osztalékot a tulajdonosoknak. Ez pedig azért furcsa, mert a német főtulajdonosok, az RWE és az EnBW mellett a cégben csaknem 16 százalékos arányban a magyar állam kezében lévő MVM Magyar Villamos Művek Zrt. is üzletrészt birtokol. Így az MVM sem kapná meg a részét az osztalékból. Ugyanakkor a kormányzat arra is hivatkozik " különlegesen szigorú" intétkedés kapcsán, hogy a rezsicsökkentésért harcol. Ez pedig amiatt érthetetlen, mert a tavalyi gazdasági eredményeknek semmi köze az idénre tervezett újabb áremelési korlátozásokhoz.
Boross Norbert, az Elmű-Émász társaságcsoport kommunikációs igazgatója az ügy kapcsán csupán azt közölte lapunkkal, hogy cégük törekszik a transzparenciára, így kész a hivatalnak benyújtani valamennyi kért adatot. Emellett tőzsdei társaság lévén, a vállalat a tőzsde honlapján is rendszeresen közzéteszi a gazdálkodásával kapcsolatos információkat.