A változás lényege, hogy a termékdíj köteles holmik - autógumi, akkumulátor, háztartási elektronikai berendezések - visszagyűjtését, hasznosítását az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség (OHÜ) szervezi, de nem foglalkozik hulladékgyűjtéssel, lomtalanítással, ehhez eszközei sincsenek, a jogszabály nem ír elő kötelezettséget e tekintetben.
A lomtalanítást a közszolgáltató végezheti, de nincs olyan központi előírás, amely erre kötelezné. Az sincs előírva, hogy ezt díjmentesen, vagy pénzért kell-e végeznie, illetve ha ingyenesen szolgáltat, azt évente hány alkalommal teszi. Ez azt jelenti, hogy minden település önkormányzata saját hatáskörben dönt.
A rendszer tavaly indult, de a lakosság és a szolgáltatók tájékoztatása sok kívánni valót hagy maga után, hiszen még a szakmai szervezetekhez is nagyon nehezen jutnak el az információk - mondta Rátz Judit, a Hulladék Munkaszövetség (HuMuSz) szakembere.
Éppen ezért azt szorgalmazzák, hogy a koordináló szervezetek hozzanak létre egy olyan adatbázist, amelyben könnyen megtalálható, melyik hulladéktípust, hol lehet leadni. Az is gondot jelent, hogy még a szolgáltatók sincsenek tisztában azzal, hogy rendelkeznek-e egyáltalán a megfelelő engedélyekkel és milyen jogszabályoknak kellene megfelelniük.
Ennek oka egyebek mellett, hogy a hulladékgazdálkodási törvény tavaly év eleji megjelenését követően nagyjából negyvenszer módosították azt egyes salátatörvényekben, nem beszélve a különböző végrehajtási rendeletekről - tette hozzá Rátz Judit. Információink szerint legalább 20 végrehajtási utasítás nem készült még el.
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-től (FKF) eddig hivatalos értesítés helyett csak egy szórólapot kaptunk, miszerint 2014-től a társasház megrendelésére évente egyszer ingyenesen elszállítják a ház elé kitett lomokat - nyilatkozta több budapesti társasház közös képviselője.
Minden további megrendelés költsége a lakóközösséget terheli. Korábban ilyentájt már megkapták a kerületekre lebontott lomtalanítás menetrendjét, erre eddig hiába vártak az érintettek.
A fővárosi agglomerációhoz tartozó Üröm lakói legalább azt már biztosan tudhatják, hogy júliusig nem lesz lomtalanítás. Az önkormányzattól kapott tájékoztatás szerint akkorra zárulhat le a hulladékszállításra kiírt közbeszerzési pályázat. Az előzetes tervek szerint évente egyszer a közszolgáltató, lakossági kérésére díjtalanul elvégzi a lomtalanítást.
Budakeszin április elejétől október végéig jelezheti a lakosság a lomtalanítás iránti igényét. Az önkormányzattól származó információ szerint a megadott időszakon belül évente egyszer díjtalanul elszállítja a közszolgáltató a fölöslegessé vált holmikat.
Győrben nincs központilag szervezett lomtalanítás. A lakosság hulladékudvarokban szabadulhat meg felesleges tárgyaitól. Beke Károly, az MSZP szakpolitikusa elmondta, Mosonmagyaróváron évente egyszer, városrészenként előre meghirdetett időpontban díjtalanul elszállította a közszolgáltató a lomokat. Ezen kívül ettől eltérő időpontban is meg lehet rendelni a lomtalanítást díjfizetés ellenében.