Orbán Viktor;kormányülés;megszállási emlékmű;

"A két rossz közül a kisebbiket..." Fotó: Tóth Gergő/Népszava

- Később avatná Orbán a "megosztó" emlékművet

A két rossz közül a kisebbiket választotta ugyan a hírek szerint a kormány a Szabadság térre tervezett, vitatott '44-es német megszállási emlékmű ügyében, ám ezzel a kedélyeket aligha nyugtatja meg. A Népszabadság értesülései szerint a szerdai kormányülésen az a döntés született, hogy csupán az április 6-i választás utánra, május végére halasztják az eredetileg a március 19-i, 70. évfordulóra elkészíteni tervezett szoborcsoport avatását. 

A hírek szerint az indok az volt, hogy "az emlékmű felállítása az április 6-i parlamenti választás előtt megosztó".

A Népszabadság kormányzati forrásai szerint a kormányülésen az 1941-es Kamenyec-podolszki deportálást "idegenrendészeti intézkedésnek" nevező, a Veritas Történetkutató Intézetet vezető Szakály Sándor leváltásáról nem volt szó, a szoborállítást halasztó kormánydöntés pedig a Sorsok Háza Múzeum körüli vitákra sem tért ki.

A lap értesüléseit estig hivatalosan nem erősítették meg, folytatva az elmúlt napok hallgatását, miután a Mazsihisz aggályaira való válaszadással a múlt hét óta adós Orbán Viktor kormányfő.

A halasztó döntés a választás előtt ugyan csillapíthatja a vitát és az indulatokat, ám aligha nevezhető kompromisszumos megoldásnak az, hogy csupán később valósítják meg az ellenzék, a Mazsihisz és a hazai mellett a nemzetközi közvélemény egy jelentős része, továbbá a történész-szakma többsége által elvetett, történelemhamisítónak tartott, szimbolikájában, megvalósításában is vitatható alkotást.

A halasztásra egyébként több jel is utalt: a napokban számos kormánypárti politikus tett erre célzást, utalást, kedden pedig Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető erről is beszélt "informálisan" Ilan Morral, Izrael budapesti nagykövetével. Ugyanakkor a kormányfő - aki a hírek szerint ma már "békítő" tárgyalásokra hívja majd a Mazsihiszt - eddig nem mutatta jelét a kompromisszumnak. Vasárnapi, évértékelő beszédében meg is jegyezte: nem érti, honnan veszik egyesek a bátorságot, hogy elvárják, "mit gondoljunk, hogyan emlékezzünk".

Perre megy az Átlátszó blog, miután hiába kérte, a Veritas Történetkutató Intézet nem adja ki az eddig a munkája helyett botrányos kijelentéseivel "híressé" vált Szakály Sándor főigazgatói pályázatát. Azt is szerették volna megtudni, kik pályáztak még az igazgatói székre. Ez azért érdekes, mert az intézet indulásáról az októberi Magyar Közlöny tájékoztatott, a pályázat leadási határideje december 12 volt, de a sajtóban már november elején az akkor még a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektor-helyetteseként dolgozó Szakály neve keringett esélyesként.