Ukrajna;turizmus;összecsapások;belpolitikai válság;

- Nem indulnak szervezett utak Kijevbe

A magyarországi utazási irodák jellemzően nem szerveznek csoportos utakat Kijevbe, gyakoribbak a határ menti utazások, többségükben nyugdíjasoknak, de ezek száma sem jelentős - mondta el Molnár Judit, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) szóvivője az MTI-nek szerdán.

Az MTI azt követően kérdezte a szakembert, hogy Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján figyelmeztetett, hogy csak azok a magyar állampolgárok utazzanak Kijevbe, akiknek halaszthatatlan dolguk van. Hozzátette ugyanakkor, hogy a magyar-ukrán határon folyamatos a közlekedés, nem tapasztalták, hogy a megszokottnál többen jelentkeznének belépésre, és a vízumigénylések számában sincs növekedés.

A tárca értékelése szerint polgárháborúshoz közeli a helyzet Ukrajnában, és nem kizárt a rendkívüli állapot bevezetése sem. Kijevben a tömegközlekedés megszűnt, több közlekedési útvonalat lezártak, a taxitársaságok nem fogadnak rendeléseket, de a repülőterek üzemelnek. A Függetlenség terét (Majdan), az Európa teret és a Hrescsatik utat, valamint ezek legalább egy kilométeres körzetét tanácsos elkerülni, és sötétedés után nem ajánlott az utcán tartózkodni - közölte.

Kijevben kedd este vált kritikussá a helyzet, miután a Majdanon több hónapja demonstráló ellenzékiek állásai ellen több rohamot is indítottak a rendőrök. Az összecsapásokban már huszonöten meghaltak. Ez volt a legvéresebb nap Ukrajna történetében azóta, hogy az ország a szovjet időket követően visszanyerte függetlenségét.

A kormányellenes elégedetlenségi mozgalom tavaly novemberben kezdődött, azután, hogy Viktor Janukovics elnök az utolsó pillanatban lemondta az Európai Unióval kötendő társulási szerződés aláírását, és sokak szerint Oroszország felé kormányozza a köztársaságot.

A szlovák kormányt mélyen aggasztja a kijevi utcákon kitört erőszak Robert Fico szlovák miniszterelnök nyilatkozata szerint.  "Az alkotmányos megoldáshoz vezető egyetlen út a kormány, az ellenzék és a civil társadalom közötti párbeszéd, amelynek el kell vezetnie a szükséges alkotmányreformokhoz és a demokratikus és átlátható elnökválasztáshoz" – olvasható a nyilatkozatban, amely szerint Szlovákia stabil, demokratikus és virágzó Ukrajnát akar, és nem szeretné, ha az ország elszigetelődne.