- Hatalmas a választókerülete, a következő hetekben összesen 82 település lakóit kell meggyőznie arról, hogy az Összefogás az a szervezet, amelyik közmunka helyett munkát adna és nem tűri, hogy gyerekek éhezzenek. Utat építene, csatornázna, valóban biztosítana orvosi ellátást és ha nem is két hét alatt, de rendet teremtene. Nem egyszerű feladat, miért vállalta, hogy a baloldal képviselőjelöltje lesz?
- Mert hiszek abban, hogy a legszegényebb falvakban is lehet tisztességes életet, kenyeret biztosítani az embereknek. Kazincbarcika alpolgármestereként megtanultam, hogyan kell elmaradott, nélkülöző városrészeket lakhatóvá, magát a települést pedig vonzóvá tenni. Úgy gondolom, hogy annak a 82 településnek, ami ehhez a választókerülethez tartozik, országgyűlési képviselőként szintén tudnék segíteni. Szitka Péter, aki mellett alpolgármesterként szolgálom Kazincbarcikát, 2006 óta vezeti a várost és bízik abban, hogy ősszel támogatást kap a folytatáshoz.
- Jobb híján esett önre a választás?
- Nemcsak Kazincbarcikán, de Edelényben és Sajószentpéteren is sokan ismernek. Tudják, mi mindent teszek az emberekért és remélem, hogy lassan Bánhorvátiban, vagy Hernádszentandráson éppen úgy megbíznak majd bennem, mint Viszlón. A politikai ranglétrán mindig munkával jutottam feljebb; helyben voltam már a Fiatal Baloldal alelnöke, elnöke. 2006-ban szocialista színekben lettem városi képviselő, 2010 óta pedig alpolgármesterként igyekszem az itt élőket segíteni. Az egyházi közösségek itteni vezetőivel is jóban vagyok, hiszen valamennyien a helyiekért dolgozunk. Több mindent közösen fejlesztünk, építünk. Ők tudják, hogy baloldali vagyok, én is tudom, hogy a lelkészek közül sokan a Fidesz támogatják, de azt is tudjuk, hogy a közösségért, a politikai nézetünktől függetlenül együtt kell felelősséget vállalnunk. Akkor is, ha volt már olyan hívő, aki a papja szemére hányta, hogy eladták a lelküket a "pufajkás kommunistáknak", engem pedig azért szóltak meg, hogy "csuhásokkal" barátkozom. Az emberek azonban, ha segítséget kapnak, hálásan megbékélnek. Parlamenti képviselőként is így szeretném a választókerületet szolgálni.
Klimon István sorra járja a borsodi választókerület településeit. Használt ruhát, jó szót visz mindenhová, mert munkahelyeket, fejlesztésre szánt forintokat még nem tud. A körzetben élőknek azonban igyekszik elmondani, mit kínál számukra az Összefogás, illetve képviselőjelöltként saját maga. Beszél arról, hogy az új baloldali kormány a közmunkásoknak értelmes feladatokat és a mostani minimálbérrel azonos fizetést akar adni, a minimálbért pedig emelni fogja. A legszegényebbek kezét nem engedi el és mindent megtesz annak érdekében, hogy az emberek biztonságban éljenek.
- Mire lenne a legnagyobb szükség ezen a környéken?
- Ha munka van, minden van. Ahhoz azonban, hogy a cégek hozzánk akarjanak jönni, jó minőségű utakra van szükség. A 2010-es kormányváltás előtt rendelkezésre állt az ehhez szükséges összeg, mert Gyárfás Ildikó, a térség korábbi MSZP-s országgyűlési képviselője megszerezte azt. A Fidesz azonban másra költötte a pénzt, mert az itt élők ügyét nem tartotta elég fontosnak, így a Kazincbarcikát és Sajószentpétert elkerülő főközlekedési út máig nem épült meg. Ráadásul a jelenlegi kormány számtalan vasúti szárnyvonalat is megszüntetett, például a Rudabánya-Ormosbánya-Izsófalva között közlekedőt, illetve ígéretei ellenére ritkította a járatokat, ezért a szlovák határ közelségét fontosnak vélő cégek sem akarnak ide települni.
- Ezek szerint utak építésével minden gond megoldódna?
- Azért ez nem ilyen egyszerű. Ahhoz, hogy munka legyen, fejleszteni kellene például a bányászatot. Az új technológiáknak köszönhetően ma már gazdaságosan lehetne termelni. A Herbolya-Kondó közötti bányában - miután a környezetterhelési vizsgálatok megtörténtek, illetve megnyugtató megoldás született a kötöttpályás vasúton vagy kötélpályán történő szénszállításra - a közeljövőben akár újraindulhatna a termelés. Kazincbarcikán már elkezdtük azt a programot, amely reményeink szerint vállalkozásokat csábít majd a térségbe. Az ideérkezőket több száz millió forinttal támogatjuk, emellett azonban a itteni ipari parkokat is fejleszteni kellene, ami viszont már nagyobb falat. Az egyik svájci alapból pedig arra nyertünk pénzt, hogy a városra felhívjuk a magyarok, valamint a külföldiek figyelmét. Más országokban már divat, hogy a hatalmas épületek tűzfalait színes festményekkel díszítsék, amelyeknek messziről is a csodájára járnak. A pályázati pénzből mi a kazincbarcikai panelházak tűzfalaira rendeltünk festményeket és büszkék vagyunk arra, hogy nyáron volt, aki a Sziget fesztiválról jött el ezeket megnézni. Az alaptól nyert pénzből Bánhorvátiban is fejlesztettünk, bár az ott élők vélhetően nem tudják, hogy ebben mennyi munkája van a kazincbarcikai vezetésnek és elsősorban Sztupák Péter alpolgármester-társamnak. Ezen persze nem vagyunk meglepődve, mert sejtjük, hogy Demeter Zoltán, a település fideszes polgármestere, a térség kormánypárti képviselője, aki áprilisban is az ellenfelem lesz, magának akarja a dicsőséget.
- Annak idején Kazincbarcikán tüntettek a kórház államosítása ellen. Azt mondták, ha a városban megszűnik a sebészet, a sürgősségi ellátás, azt a környéken élők is megérzik. Tud hová menni, aki beteg?
- Az egészségügyet ebben a térségben is át kellene alakítani. Az Összefogás pártjai ebben egyetértenek. Mályinkától Izsófalváig és Dédestapolcsánytól Sajóivánkáig minden településnek szüksége lenne arra, hogy Kazincbarcikán újra a régi rendben működjön a kórház, amely korábban fejlődött, amíg a fideszesek parkolópályára nem tettek. A kormánypártiak ugráló, hangoskodó, kommunistának neveztek bennünket, amikor az államosítás ellen tiltakoztunk. Demeter Zoltán fideszes országgyűlési képviselő azt mondta, hogy az ellátásban semmi nem fog változni, azóta azonban kiderült, hogy az Orbán-kormány számára mennyire nem számít az itt élő 120 ezer ember egészsége. A legfájóbb, hogy a csecsemő- és gyermekosztályt is megszüntették, így a kicsiket Miskolcra kell vinni, ami a helyi családoknak óriási lelki és anyagi terhet jelent. A gyermekosztály megszűnése miatti hiányt még a gyermekorvosi ügyelet újraszervezése sem tudja pótolni.
- Mit üzen azoknak, akinek ennivalóra, gyógyszerre is alig van pénzük?
- Arra biztatok mindenkit, hogy április 6-án menjen el választani és ne féljen a baloldalra szavazni. Mert ha mi kerülünk kormányra, viszonylag gyorsan igyekszünk munkahelyeket teremteni. A gyerekekre külön oda fogunk figyelni, mert lehetetlen, hogy a XXI. században Európában óvodások, iskoláskorúak éhezzenek, fázzanak. Településőrségeket szervezünk, amelyekbe hívjuk, várjuk a romákat is. Mindenütt rendnek kell lenni, de tudjuk, hogy ezt a rendet a közösségek leginkább a saját sokszínűségüket is figyelembe véve képesek megteremteni.