Ünnepségek sorával emlékeztek tegnap Iránban az iszlám forradalom kitörésére. Ez alkalomból Rohani elnök beszédet mondott a Függetlenség terén. Az irániak már 1978-ban fellázadtak Mohammed Reza Pahlavi elnyomó rendszere ellen.
Az iráni sah 1979. január 16-án hagyta el családjával az országot. Ruhollah Khomeini február elsején tért vissza az országba, az ajatollahot ünneplő tömeg fogadta. Fegyveresei február 11-én győzedelmeskedtek a kormányhoz hű erők ellen, így Iránban ezt nevezik a győzelem napjának.
A perzsa állam valamelyest nyitott a Nyugat felé Hasszan Rohani tavalyi megválasztása óta, ideiglenes megállapodás született arról, hogy Teherán csökkenti az urándúsítás mértékét. Az államfő Izraelnek is gesztust tett azzal, hogy elítélte a holokausztot, szakítva ezzel elődje, Mahmúd Ahmadinezsád holokaussztagadó kijelentéseivel.
Ugyanakkor mindmáig nem sikerült lebontani a Nyugat és Teherán közötti bizalmatlanság falát. Hiába ugyanis az iráni államfő békülékeny kijelentései, addig nem várható jelentős áttörés e viszonyban, amíg Ali Hamenei a vallási vezető, akinek szélsőséges retorikája mit sem változott. Múlt héten például kijelentette, ha a Nyugaton múlna, megbuktatnák a jelenlegi iráni vezetést.
Irán ellentmondásos üzeneteket küld a Nyugatnak, ami a sajátos hatalmi berendezkedésére, Hamenei és Rohani eltérő habitusára vezethető vissza. Hétfőn például Rohani elnök, egy héttel a jövő kedden a hatokkal (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország) folytatandó nukleáris tárgyalások előtt úgy fogalmazott, hazája kész komoly megbeszélésekre az átfogó megállapodás eléréséhez.
Hozzátette, az iráni nukleáris program békés célú, s ezt az is alátámasztja, hogy vasárnap újabb lépésekről állapodott meg egymással Teherán és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ). Az egyezség keretében Irán lehetővé teszi atomprogramja "lehetséges katonai dimenzióinak" vizsgálatát is, ami jelentős előrelépés lehet az évtizedes vitában.
Irán azonban a békülékeny nyilatkozatok ellenére hétfőn rakétakísérlettel jelezte, nem szabad lebecsülni haderejét. Közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával, és lézerirányítású kis hatótávolságú rakétával kísérletezett. Rohani szerint siker koronázta a tesztet az új generációs rakétákkal. A teheráni rezsim már eddig is rendelkezett olyan rakétákkal, amelyekkel akár Izraelt is elérhetik.
Az sem nevezhető éppenséggel barátságos lépésnek, hogy - amint múlt hétvégén a Farsz iráni hírügynökség helyi forrásokra hivatkozva közölte - iráni flotta indult az Egyesült Államok parti vizei felé válaszul arra, hogy amerikai hadihajók állomásoznak a Perzsa-öbölben, Irán partjai közelében. Bár egy washingtoni védelmi forrás kételkedve fogadta a hírt, maga a bejelentés is arra utal, hogy igencsak korai lenne még Irán és a Nyugat megbékéléséről beszélni.
Rohani egyébként február elejétől új gazdaságpolitikát vezetett be. Az élelmiszerkosár nevű program értelmében ingyenesen osztanak élelmet a hátrányos helyzetű családoknak. Az adag két fagyasztott csirkét, tíz kilogramm rizst, két csomag sajtot, két tucat tojást, valamint két üveg növényi olajat tartalmaz - jelentette a Le Monde.
A Shargh napilap szerint az intézkedés ötmillió iránit érint, köztük kétmillió munkást, akik kevesebbet keresnek havi 125 eurónál. A kormány "ajándékai" 100 ezer elosztó központban vehetőek át.