Publicisztika;Auschwitz;Moszad;Josef Mengele;Halál Angyala;Gregory Peck;

Alex Brendemühl dr. Mengeleként FOTÓ: VERTIGO MÉDIA

- A német doktor

A címben jelzett doktor Dr. Josef Mengele, Auschwitz orvoshóhéra, a Halál Angyala, egy a legkegyetlenebb háborús bűnösök közül. Akit az izraeli Moszad ugyan kézre akart keríteni Argentinában, akárcsak Eichmannt, de Mengele mindig kicsúszott a hurokból.

Soha nem állíthatták bíróság elé az elkövetett bűntettek miatt. Figurájáról több film készült (egyszer még Gregory Peck is megformálta a vásznon), Spielbergnél (Schindler listája) is felbukkan. Nálunk Dr. Nyiszli Miklós könyve (Doktor Mengele boncoló orvosa voltam) az első között számolt be az embereken végzett auschwitzi kísérleteiről. Most elérkezett a mozikba egy argentin-francia-spanyol-norvég film, az argentin Lucia Puenzo regényíró és filmrendező munkája.

Puenzo saját Wakolda című regényéből tette vászonra a valóság elemeit idéző történetet, amely Argentinában, egy kies hegyi vendégfogadóban játszódik. A panzióba megérkező tulajdonos házaspárt követi ide a német doktor, aki természetesen nem Mengele néven, beköltözik a fogadóba, ahonnan egy számára berendezett orvosi központba jár dolgozni.

Érdeklődését kiváltképpen a család kislánya kelti fel, aki jóval satnyább, mint kora diktálná. A családfő gyanakvása és elutasítása ellenére titokban kezelésbe veszi a gyereket és az anyát is, akiről megállapítja, hogy ikerterhes. Puenzo jól ért a feszült meséléshez.

Mengele naplójának kínzó ábráiból, gyanús találkozóiból, viselkedésének jéghideg elemeiből építi fel azt a rémületes környezetet, amely egyre erősebben sugallja a fenyegetést a család tagjaira. Az izgalmas és olykor titokzatos fordulatok nem teszik kétségessé, hogy az elbűvölt kislánnyal, az anyával, majd az ikrekkel nem más kísérletezik, mint az auschwitzi hóhér.

A valósághoz hűen, a Moszad ügynöke, aki felismeri, maga lesz áldozat. A jóvágású Alex Brendemühl dr. Mengeleként visszafogott és fegyelmezett. Vérfagyasztóan jéghideg tekintettel hozza a gyilkost, aki megszállott kísérleteiért nem sajnál egyetlen életet sem, csak a sajátját menti.
(A német orvos ****)

Riasztóan hatalmas, a diktátorokra jellemzően agyonretusált, fensőségesnek mutatkozni akaró fotóról néz le ránk Sztálin, amikor belépünk a Vörösmarty Színház Kozák Stúdiójába. A hatalom gátlástalanul pusztító természetrajzát festi a Mesterkurzus című darab, Cserhalmi György rendezésében.