;

atomerőmű;Paks;Áder János;Benedek Noémi;

Benedek Noémi

- Áder mossa kezeit

Nagyon sürgős volt Áder János köztársasági elnöknek, hogy aláírja a paksi bővítésről szóló biankó csekket, melyet a parlament szavazott meg az oroszoknak. Nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről nem lehet népszavazást tartani - fűzte hozzá az államfő. Orbán tehát eldöntötte, mi pedig kénytelenek vagyunk elfogadni - és kifizetni. Márpedig ez a valódi kérdés: hagyjuk-e, hogy Orbán Viktor egyszemélyben döntsön mindenben. Ha nem, akkor arról április 6-án (nép)szavazhatunk.

A mindenkori köztársasági elnök esküjével az alkotmányos rendelkezések betartására vállal kötelezettséget, ezt tekinti kizárólagos mércének - írja Áder. Az alaptörvény rendelkezéseinek betartásától pedig őt nem rettentik el "sem petíciók, sem utcai demonstrációk, sem zsarolás, sem a nemzeti zászlónk túszul ejtése" - ahogy döntésének indoklásában fogalmaz. Az ellenzéknek és a bővítés ellen demonstráló lakosságnak tehát nem osztottak lapot ebben a játszmában.

Józan ésszel felmérhető, hogy erről az ügyről népszavazást tartani nagyságrendileg olyan lenne, mintha szavazással próbálnám meggyőzni az orvosomat, hogy szerintem nincs szükség a vakbélműtétre - lehet, hogy tényleg nincs, de nem vagyok orvos, nem értek hozzá. A paksi atomerőmű bővítése ugyanis szakmai kérdés. Az általános tájékozatlanságot jól jelezte, hogy még az azt megszavazó képviselők sem tudták felmérni a paktum jelentőségét, hatásait. Sőt a szerződés egyik bizottsági vitájában az is kiderült, hogy az illetékes energetikai államtitkár, Kovács Pál a magfúzió és a maghasadás közti különbséggel sincs tisztában, ami ebben a pozícióban már-már schmittpáli magasság.

Annyiban logikus a népszavazási kezdeményezés, hogy ha a kétharmad dönthetnek a paksi bővítésről, akkor ennyi erővel, akár a lakosságot is meg lehetne kérdezni. Emlékszünk, Wittner Mária volt, aki a hvg.hu-nak nyilatkozva kifejtette, nem az emberekre tartozik Paks, erről nem laikusoknak kell dönteni. Lemaradhattam a hírről, hogy a Fidesz-frakció minden tagja doktorált atomfizikából. De Wittner ebben is eligazít bennünket: igaz, hogy ő nem fizikus, de vannak barátai, akikkel beszélget. A nemzeti együttműködés rendszerét kiválóan fémjelzi ez a mondat, ma a megfelelő barátok minden területen pótolják a szakértelmet.
Ebben a kérdésben akár egy jól felépített nemzeti konzultációnak is helye lett volna. Kérdés ugyan, hogy a "Legyen-e magasabb a fizetés?" és a "Rúgjunk-e még egyet a bankokba?"- típusú roppant szofisztikált kérdéseknél tud-e magasabbra emelkedni a kabinet, de egy próbát megért volna. Van azonban annál nagyobb baj, hogy a lakosságot nem kérdezték meg: a szakmai egyeztetés hiánya.

A köztársasági elnök aláírta a törvényt, ő mossa kezeit. Áder valószínűleg nyugodtan alszik, megcselekedte, amit megkövetelt Orbán Viktor. Nem akarom mondani, a haza.