Szerbia;tüntetés;

- Belgrádra is átterjedhetnek a tüntetések

A szerb fővárosban ma kora délután szimpátiatüntetést tartanak, amelyen a jelenlévők szolidaritásukat fejezik ki a boszniai megmozdulások résztvevőivel. Cedomir Jovanovic liberális szerb politikus szerint Szerbiát az alacsony életszínvonal és a magas munkanélküliségi ráta miatt hasonló társadalmi robbanás fenyegeti, mint Boszniát, ahol hétvégén is tüntettek, ezúttal azonban nem voltak összecsapások a rendőrség és a résztvevők között.

Meglepően értékelést adott az elmúlt napok eseményeiről Stipe Mesic volt horvát elnök. Szerinte a boszniai háborút lezáró 1995-ös daytoni egyezmény a hibás a kialakult helyzetért. Mint mondta, megérti ugyan az elégedetlenkedőket, de hozzátette, erőszakkal semmit sem lehet megoldani. Mesic szerint bár az egyezményt akkor mindenki támogatta, hiszen lezárta a vérontást, ma már túlhaladott önmagán, mert a multikulturális állam megvalósítása vágyálom maradt.

Ma folytatódik Genfben a szíriai polgárháború békés lezárását célzó konferencia. Az első, január végén megrendezett tanácskozáson előrehaladás nem történt ugyan, de legalább abban megállapodtak egymással a damaszkuszi rezsim képviselői: lehetővé teszik a segélyszervezetek számára, hogy bejussanak egyes városokba. Bár szót ejtettek a politikai átmenetről is, e tekintetben óriásiak a véleménykülönbségek. Míg ugyanis a kormányzat ragaszkodik ahhoz, hogy Bassárel-Aszad maradjon az elnöki székben, az ellenzék számára tárgyalási alapot jelent Aszad eltávolítása a hatalomból.