adatszivárgás;szabadalmi hivatal;

- Adatszivárgás a szabadalmi hivatalnál

Üzleti titkokat tartalmazó magyar feltalálói szabadalmi bejelentések százai váltak hosszú időre elérhetővé a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának honlapjáról. Mégis a hibát felfedező közérdekű bejelentő ellen indult eljárás - számolt be HVG. A hetilap szerint az Egis gyógyszergyár egyik új, szabadalmaztatásra beadott "kombinációs gyógyszerkészítményének" 34 oldalas dokumentációja is heteken át elérhető volt a 2010-es kormányváltás után Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) átnevezett szabadalmi hatóság honlapján. 

Ugyanez történt több száz - elvben szigorúan védendő - iratcsomaggal is. Az érintetteknek esetleg súlyos károkat okozó "szivárgásra" egy civil szervezet tagjai figyeltek fel még tavaly. Pintz György, a Magyar Szellemi Tulajdonvédelmi Egyesület vezetője közérdekű bejelentést tett a hivatal felett őrködni hivatott igazságügyi tárca Répássy Róbert vezette államtitkárságán. Ám újabb hét kellett ahhoz, hogy az üzleti titkokat tartalmazó információk elérhetetlenek legyenek.

A történet nemrég újabb fordulatot vett azzal, hogy a bejelentő Pintz György ellen eljárás indult, az ügyben saját maga ellen vizsgálódó hivatal pedig azt állapította meg, hogy voltaképpen ő az áldozat. A közérdekű bejelentést tett egyesületi vezető azonban a jelek szerint nagyobb bajba keveredhet, mint maguk a hivatalban érintettek. Pintz György ellen nem csak a letöltések miatt vizsgálódnak. A szabadalmi ügyekkel foglalkozó kamarában fegyelmi eljárás indult, ami azért bizarr, mert a közérdekű bejelentőket idéntől a korábbiaknál is szigorúbb törvényi védelem illeti meg. A kamara felett egyébként az SZTNH elnöke, azaz Bendzsel Miklós gyakorolja a törvényességi felügyeletet.

Az ügy nemrég megjárta Lázár János hivatalát is. A Miniszterelnökséget vezető államtitkár múlt heti, az egyesület vezetőjének címzett leveléből kiderül: fontosnak tartja, hogy "minden jó szándékú" jelzést "az állam kellő alázattal megvizsgáljon, és ahol cselekedni kell, ott lépjen". Majd hozzáteszi, hogy ebben az ügyben örömhírrel tud szolgálni, mivel a tárca és a hivatal már megtette a szükséges lépéseket. A HVG információi szerint Székely László ombudsman is vizsgálódik már - szóba kerülhet ugyanis az alkotmányos alapjog tömeges sérelme.

Még el sem kezdődött a paksi atomerőmű bővítése, a szakértők szerint azonban már most látszik, hogy beruházás finanszírozási modellje működésképtelen. Az új reaktorok egyes előzetes becslések szerint még az építési költségek kamatterheit sem termelik majd meg. Az építkezés előkészítetlensége miatt pedig erősödik az országban a politikai feszültség. Emellett küszöbön állnak a várhatóan szankciókkal záruló uniós eljárások. A versenyjogi vizsgálat már el is kezdődött.