Szíria;polgárháború;Basár el-Aszad;John Kerry;

John Kerry amerikai külügyminiszter: "Nincs nézeteltérésem az elnökkel." Fotó: Yonatan Sindel-Pool/Getty Images

- Kerry: Aszad megerősödött Szíriában

John Kerry amerikai külügyminiszter a CNN televíziónak elismerte, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök megerősödött az utóbbi időben az arab országban zajló polgárháborúban. "El kell ismerni, hogy Aszad javított egy kicsit a helyzetén, ez így van. De nem áll nyerésre. Patthelyzet van. És nincs katonai megoldás" - jelentette ki szerdán (helyi idő szerint) Kerry, aki abból az alkalomból nyilatkozott a hírtelevíziónak, hogy egy éve áll a washingtoni külügyi tárca élén.

Az amerikai diplomácia vezetője szerint mindez annyit tesz, hogy Aszad megőrizte hatalmát, tovább gyilkolja az ártatlan civileket és továbbra is kézben tartja a hadseregét. Visszautasította azonban, hogy ez egyet jelentene az Obama-kormány politikájának kudarcával, s azt állította, most már kezdi látni, hová fog elvezetni a nehéz és aprólékos diplomáciai munka.

Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem állnak rendelkezésre évek a szíriai konfliktus rendezésére.

"Túl egyszerű lenne egyszerűen úgy leírni a helyzetet, hogy Aszad nem áll nyerésre, de nem áll vesztésre sem" - fogalmazott.

A külügyminiszter James Clappernek, az amerikai nemzeti hírszerzés igazgatójának a kongresszusban tett minapi kijelentésére reagált, miszerint a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítéséről szóló megállapodás óta Aszad megerősödött.

John Kerry - aki a CNN értesülései szerint a héten zárt ajtók mögött azt mondta a kongresszus néhány tagjának, hogy súlyos aggályai vannak Barack Obama Szíria-politikájával kapcsolatban - a CNN-interjúban kijelentette, hogy nincs nézeteltérése az elnökkel. Rámutatott, hogy a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítéséről szóló megállapodás nem jött volna létre, ha Obama nem jelenti be, hogy a katonai csapás elrendelése mellett döntött.

Az amerikai külügyminiszter cáfolta azokat az iráni állításokat, miszerint az iszlám köztársaság az atomprogramjáról megkötött ideiglenes megállapodás nyomán nyitva állna az üzletkötések előtt. Emlékeztetett rá, hogy az ország ellen életbe léptetett szankciók túlnyomó része továbbra is minden ország vonatkozásában érvényben van, s ezeket Washington kész betartatni. Elmondta, hogy erre az amerikai kormány Franciaországot is figyelmeztette, ahonnan hétfőn 100 vezető üzletember utazott Teheránba.

"Miközben a franciák üzletembereket küldenek oda, nem hághatják át a szankciókat. Ők is szankcionálva lesznek, ha így tesznek... Erre felhívtuk a figyelmüket" - mondta.

Ugyanakkor óvta az amerikai kongresszust attól, hogy az iráni atomprogramról folytatott diplomáciai tárgyalások alatt újabb gazdasági büntetőintézkedéseket léptessen életbe.

Kérdésre válaszolva kijelentette, hogy az iráni atomprogramról szóló megállapodás végrehajtása az ellenőrizhetőségétől függ, nem pedig attól, hogy megbízik-e Haszan Róháni iráni elnökben. Szavai szerint Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szemébe nézve elmondhatta, hogy Izrael és a térség ma nagyobb biztonságban van mint korábban.

A szívügyének tekintett izraeli-palesztin békemegállapodással kapcsolatban megismételte, hogy azt az érintett feleknek kell megkötniük, és ezt az Egyesült Államok tevékenyen támogatja.

Kerry elmondta azt is, hogy a külügyminiszterséget pályafutása utolsó állomásának tekinti, és más poszton nem kíván már visszatérni a politikába.

A korábbi napokhoz képest sokkal enyhébb a reggel, de a 0 fok körüli hőmérsékletben a csapadék itt-ott ráfagyott a járdákra, utakra. Az Időkép tanúsága szerint az északkeleti országrészben havas eső, hó hullik.