A késő római korból, a Kr. u. 4. század végéről származó kincslelet az 1970-es évek végén került elő Fejér megyében Polgárdi közelében. A rendelkezésre álló adatok alapján akár több tucatnyi darabot számláló ezüst étkészlet gyilkosság árán, csempészet útján, hamis papírokkal jutott el a nemzetközi műkincs-kereskedelembe.
A kincsegyüttes jelenleg ismert, 1990-ben a Sotheby’s aukciós ház által árverésre bocsátott, 14 ezüst- és egy bronzedényből álló része önmagában is a Magyarországon valaha előkerült legfontosabb régészeti leletek közé sorolható.
Bár 1993-ban a magyar állam sikertelenül perelt egy New York-i bíróságon az árverésre bocsátott tárgyak visszaszerzése érdekében, az eljárás során a tárgyakon még megtalálható anyagminták alapján egyértelműen bizonyítható volt azok magyarországi eredete. A vizsgálati eredményeket a bíróság nem vette figyelembe, azok közzétételét megtiltotta.
Az azóta eltelt két évtized sem hozott megoldást a leletek visszaszerzésében, azt a tényt leszámítva, hogy a tárgyak jelenleg a hivatalos műkincspiacon forgalomképtelennek számítanak. A
Magyar Régész Szövetség véleménye szerint a Magyar Nemzeti Bank „Értéktár programja” kiváló lehetőséget teremt arra, hogy a magyar állam, megfelelő peren kívüli megállapodással, rendezze a Seuso-kincs státuszát, és fenntartva álláspontját a lelet magyarországi eredetéről, visszaszerezze azt.