A 16 tagú magyar csapat végre-valahára megérkezett a pénteken kezdődő téli olimpia helyszínére, és elfoglalhatta szállását Szocsiban. Ahogy a többi sportoló, úgy a mieink is csak szájtátva néztek körül, mert ahogy azt az MTI tudósítójának Berecz Anna alpesi síző kijelentette, a semmiből lett felhúzva az összes olimpiai létesítmény.
"Most mondhatnám, hogy példaértékű, amit az oroszok megvalósítottak, mert hat éve még semmi nem volt itt" - állította a 25 éves versenyző a hegyi olimpiai faluban. A szálláshely elnyerte a magyarok tetszését.
"A szobák tágasak, az ellátás kifogástalan. Az európai, az olasz, az orosz és az ázsiai konyha ételei közül lehet svédasztalos rendszerben válogatni, de van éjjel-nappal nyitva lévő étterem is" - mesélte az ötkarikás újoncnak számító, műlesiklásban és óriás-műlesiklásban induló Farkas Norbert.
Hát, igen, lehetne minden példaértékű, ha nem tudná az egész világ, hogy mindez csak azért valósult meg, mert Putyin elnök ezt akarta. Mert bizonyítani kell, hogy Oroszország képes a lehető legdrágább téli olimpiát is megrendezni.
Vegyük sorjában a beruházásokat. A versenyhelyszínek és versenypályák abszolút újak, Szocsi repülőterét teljesen modernizálták. Felépítették a Moszkva és Szocsi közötti autópályát, illetve azt a gyorsforgalmi utat és gyorsvasúti hálózatot, amely a Fekete-tenger partján fekvő várost összeköti a hegyi versenyek központjául szolgáló, a Kaukázus lábánál fekvő Krasznaja Poljanával.
És - figyelem! - mindezt olyan helyen, amely eddig egy szubtrópusi klímájú üdülőhelynek számított - téli olimpiára alkalmas létesítmények nélkül. Az Alaszkában élő és tanuló Berecz Annának van összehasonlítási alapja a szervezést illetően, mivel már Vancouverben is szerepelt.
Úgy véli, Kanadában minden tökéletes volt, az alapok régóta adottak voltak ott, míg itt, Szocsiban látszik, hogy mindent most, erre az eseményre építettek, s ebből fakadnak problémák. A a rendszer nincs bejáratva.
Mindenesetre Géczi Gábor, a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának (TF) docense szerint csak nagyon hosszú távon van esély a kiadások megtérülésére. Annak ellenére, hogy az oroszok, ahol lehet, próbálnak bevételhez jutni. Például kiugróan magas bérleti díjakkal.
Az országok egyes prezentációs központjai akár ötször annyiba is kerülhetnek Szocsiban, mint a 2012-es londoni játékokon. A szakember viszont úgy véli, ezek a monumentális kiadások akár jó hatással is lehetnek az orosz sportra.
"Szocsiban KHL-es jégkorongcsapat alakul, ötkarikás felkészülési központ épül, emellett az országon belüli téli üdültetésből és a külföldi turizmusból is befolyhat pénz" - tette hozzá Géczi Gábor.