Thaiföld;politikai válság;

Szabad és átlátható választásokért kampányolnak a kormánypárti tüntetők Bangkokban. Fotó: Paula Bronstein/Europress/Getty Images

- Thaiföld válaszút előtt

Vasárnap parlamenti választást rendeznek Thaiföldön, amely akár botrányba is fulladhat. Az ellenzék ugyanis már hónapok óta tüntet Bangkokban, s követeli a kormány lemondását és a voksolás elhalasztását. Jingluck Sinavatra miniszterelnök azonban úgy véli, a választást meg kell tartani. Esély sincs a kompromisszumra a két tábor között.

A miniszterelnök annak ellenére ragaszkodik a voksolás megrendezéséhez, hogy a választási bizottság is a halasztást javasolta. Az ellenzék múlt hétvégén drasztikus eszközökhöz nyúlt, hogy kicsikarja a halasztást, elfoglalták a fővárosi szavazókörzetek nagy részét. Ám mindez nem hatotta meg a kormányfőt, aki maga mögött tudhatja ugyanis a vidék támogatását.

A helyi társadalom megosztottsága elsősorban Taksin Sinavatra 2001-2006 közötti miniszterelnöksége idején vált szembetűnővé. A milliárdos politikus felismerte, hatalmát akkor szilárdíthatja meg, ha engedmények sorát teszi a vidéki gazdáknak. Rendkívül népszerűvé vált e réteg körében, ugyanakkor reformjait egyre nagyobb ellenszenvvel figyelték a királypártiak.

2005-2006-ban súlyos politikai válság alakult ki, az ellenzék hónapokon át tüntetett a kormányfő ellen. Pártja azonban megnyerte a 2006 áprilisában megrendezett parlamenti választást, az eredményt azonban megsemmisítette az alkotmánybíróság. Bár Bhumibol király csak jelképes jogkörökkel rendelkezik, befolyása ma is óriási az országban. Neki is komoly szerepe volt abban, hogy 2006. szeptember 19-én a hadsereg eltávolította a hatalomból Taksin Sinavatrát. A tehetős üzletember külföldre menekült.

Öt évvel később ismét általános választásokat rendeztek az országban, ezúttal Taksin húga, Jingluck Sinavatra győzött a populista Pheu Thai párt színeiben. Az új kormányfő megválasztása után viszonylagos nyugalom köszöntött az országba, Jingluck ugyanis azt hangoztatta, "minden thaiföldi ugyanazon ég alatt él". A társadalmi béke azonban tiszavirág életűnek bizonyult. Az ellenzék azzal vádolta a miniszterelnököt, hogy bátyja tanácsait követi, s előkészíti visszatérését az országba.

Tavaly év végén ismét tüntetések törtek ki az országban. Egyes megmozdulásokon százezrek vettek részt. A miniszterelnök ennek hatására előrehozott választást írt ki. Az ellenzék azonban éppen ezt akarta elkerülni. A királypártiak ugyanis egyetlen szabad választást sem nyertek meg, a vidékiek rendre "leszavazzák" a fővárost. A tüntetések irányítója, Suthep Thaugsuban ezért voksolás helyett úgynevezett népbizottságok felállítását követeli, amelynek feladata az új alkotmány kidolgozása lenne a következő választásig.

Feltételezések szerint az ellenzék valójában a hadsereg beavatkozását akarja kierőszakolni. A katonaság ugyanis a legfontosabb és a legelfogadottabb intézmény Thaiföldön. A vezérkari főnök egyelőre elzárkózott a közbelépéstől, igaz, egy ízben azt is mondta, ha tarthatatlanná válik a helyzet, cselekedniük kell. A tüntetések egyre hevesebbekké válnak, mind többször dördülnek el lövések is. A nagyobb vérontást azonban ezidáig sikerült elkerülni.

Nem kérdés, hogy a mostani választást is Jingluck Sinavatra nyeri majd meg. Az ellenzék fellegvárának nevezhető fővárosban továbbra is blokád alatt vannak a szavazókörzetek. A rendőrség felszólította a tüntetőket, hagyják el az épületeket, mert különben erőszakkal tisztítják meg azokat. Az ország északi részén közben nyoma sincs az elégedetlenségi mozgalomnak, ebben a régióban várhatóan tömegesen szavaznak majd a jelenlegi kormánypártra.

Az ellenzék valóban csak a hadseregben bízhat. Az emberek nagy többsége nem támogatja követeléseiket. Egy felmérés szerint a thaiföldiek nyolcvan százaléka kíván az urnákhoz járulni.

Nemzetközi megfigyelők küldését szorgalmazta John McCain, s reményét fejezte ki, hogy a közelgő magyar választások szabadok és tisztességesek lesznek. Az amerikai republikánus szenátor kétpárti kongresszusi delegáció élén tett tegnap rövid látogatást Budapesten. A küldöttség tárgyalt Orbán Viktor kormányfővel, s az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltjével, Mesterházy Attilával.