;

korrupció;tüntetések;Brazília;Rio de Janeiro;labdarúgó-világbajnokság;Konföderációs Kupa;

Felcsút lakói bezzeg nem tüntettek amiatt, hogy pazar stadion épül a faluban. Igaz, egy fillérjükbe sem kerül FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- FIFA, fizesd a cechet!

Rendőrautókat borítottak és gyújtottak fel, és kirakatokat törtek be a héten Rio de Janeiróban és Sao Paulóban azok a tüntetők, akik továbbra is így akarják felhívni a kormány (és a világ) figyelmét arra: az idei labdarúgó-világbajnokságra szánt irdatlan összegeket az emberek életének javításában szerepet játszó területekre, a korrupció visszaszorítására kellett volna áldozni. Azt ígérik, most még kevesen vannak, de ahogy közeleg a torna, egyre többen lesznek.

Ha egy 200 milliós országban néhány százan hőbörögnek, az annyira jelentéktelennek eseménynek tűnik, hogy a világsajtó nem is nagyon fordítja oda figyelmét. A héten megjelent egy-egy rövidebb beszámoló arról, mi történik Rio de Janeiróban és Sao Paulóban, de hangsúlyosabb szerepet kaptak az előkészületek lemaradásáról szóló hírek.

Viszont nekünk, magyaroknak különösképp jelzésértékkel bír, hogy egy olyan országban zajlanak tüntetések a labdarúgás legnagyobb eseményének fogadása kapcsán, amelyben a sportágat vallásként tisztelik. Mi is szeretjük a futballt, kapunk is stadionokat, nem is keveset, itt mégsem érzi senki szükségét, hogy az utcára vonuljon...  Brazíliában megteszik.

A héten Rio de Janeiróban folytatódtak a tüntetések. A protestálók néhány száz fős csoportja rendőrautókat gyújtott fel és borított a tetejére, boltok kirakatait törte be, és ideiglenesen elfoglalta a központi vasútállomást. A hatóságok könnygáz bevetésével, gumibotos ütlegeléssel próbálta meg helyreállítani a rendet.  "FIFA, fizesd a cechet" - kántálták a tüntetők.

Lemaradásban a szervezők
Jerome Valcke FIFA-főtitkár a napokban bejelentette, "Az egyik vb-helyszín veszélybe került", s hozzátette, egyáltalán nem tetszett neki, amit az előkészületek terén tapasztalt. Nem csupán a lemaradással van baj (azzal nagyon is), hanem több FIFA-előírásnak sem tettek eleget. A curitibai Baixada Arenáról február 18-én mondják például ki a végső verdiktet, házigazda lehet-e?
"A helyzet kényes, de nincs más választás, rohamléptékben kell dolgozni!" - szögezte le az elöljáró, aki az ország belsejében lévő cuiabai arénába történő látogatásakor mindössze 40 beszerelt széket látott - a 40 ezerből. A munkások azt mondták, 90 százalékos a készültség. Ehhez képest Sepp Blatter FIFA-elnök egy nemrég megjelent interjúban rögzítette: ilyen mérvű lemaradásban még egyetlen házigazda sem volt hetekkel a nyitány előtt. Gondok vannak Sao Paulóban is, ahol tavaly egy daru leborult, több ember halálát okozva, és súlyos károkat előidézve a tetőszerkezetben. Legkésőbb hat héttel a torna nyitómeccse előtt át kell adni a létesítményt.
"Júniusban 31 válogatott érkezik ide a világ minden tájáról. Jön majd 7 ezer újságíró, és rengeteg szurkoló is. Nincs más választás, kész kell lenni" - mondta Valcke.

A vb főpróbájának számító, tavalyi Konföderációs Kupa idején több rendező nagyvárosban milliós létszámban vonultak utcára az ellenzők.  Azt hangoztatták, habár imádják a labdarúgást, azt a rengeteg pénzt, amit a rendezés felemészt, hasznosabb célokra is fel lehetne használni.

Például az oktatásra, egészségügyre, infrastruktúra-fejlesztésre. A seregszemle végeztével a kedélyek valamelyest csillapodtak, de ahogy közeleg a vb június 12-i nyitónapja, újfent mind többen emelik fel hangjukat, fejezik ki nemtetszésüket.

Brazíliában már attól tartanak, hogy az ország legfőbb látványosságainak egyikét jelentő riói karnevált is felhasználják majd a viadal ellenzői, hogy hangjuk minél nagyobb tömegekhez jusson el világszerte.

"A vb-ellenes tüntetés főpróbája lehet a karnevál, mégpedig egy olyan kreálmánnyal felvonulva, ami a színlelt állami kiadásokat szimbolizálja" - erősítette meg Thomas Ramos aktivista a Sky Sport helyszínen tartózkodó újságírójának.

Hozzátette, nem zavarják meg a látványosságot, de kreatív módon felhasználják érzéseik, véleményük kifejezésére. Félő azonban, hogy a felbőszült kisebbség rendbontást is végbe visz.

"Itt nem lesz vb!" - harsogták a vonatokon. A tudósítónak azt mondták, szeretik a futballt, de nem szeretik a torna országra gyakorolt szociális és gazdasági hatását.

Ramos szerint most csak alig-alig mozdulnak meg, de a vb idején a Konföderációs Kupát meghaladó erővel emelik majd fel a hangjukat az emberek.

Gyerekkori álmát valósította meg a magyar cselgáncsozó, Ungvári Miklós. A 2012-es londoni olimpián ezüstérmes sportoló, már régóta ki szerette volna próbálni, hogy milyen lehet részt venni a világ talán legnehezebb tereprally versenyén. Most megadatott neki, és azt mondja, ezt a két hetet sosem felejti el, amíg csak él.