MÁV;Magyar Nemzeti Vagyonkezelő;kínai piac;Kocsis Máté;bérleti szerződés;Komondor Kft.;Négy Tigris;

- Még árulnak a tigrisek

Újra bírósághoz fordul a józsefvárosi kínai piacot még jelenleg is üzemeltető Komondor Kft. ellen a MÁV, amiért még mindig nem volt hajlandó elhagyni a területet - miközben a cég állítása szerint maga is megtámadta a bérleti szerződés felmondását bíróságon. Igaz, erről ugyanakkor a MÁV még semmilyen értesítést nem kapott. A piac kedvelői mindenesetre bizonytalanok, a közösségi oldalakon érdeklődnek a nyitvatartás felől, és abban már a Komondor is kevéssé tűnik biztosnak, hogy februárban még nyitva lesznek.

"Sziasztok, nyitva van még a piac?", "Holnap lesz még piac, vagy már megszűnt?" - olvashatók a bizonytalan sorsú józsefvárosi kínai piac közösségi oldalán a leggyakoribb kérdések. Bár a közeljövőt érintő érdeklődésekre a józsefvárosi piac nevében jellemzően igenlő válaszok érkeztek a Facebookon, egy más kérdésre adott válaszuk arra utal, hogy maguk sem egészen biztosak abban, hogy hetek múlva is nyitva lehetnek. "Februárban szeretnénk piacra menni. Érdemes? Megszűnik vagy sem?" - szólt a kérdés, amire a válasz mindössze annyi volt, "Beszéljünk, mielőtt indulnál".

Nem csak a Négy Tigris, de aligha lehet elégedett a jelenlegi helyzettel a józsefvárosi vezetés, hiszen az elmúlt hét hónapban mindent elkövettek azért, hogy a piacot jelenleg is üzemeltető Komondor Kft.-t sarokba szorítsák, és a Kőbányai úti terület elhagyására késztessék az árusokat. Még november végén is úgy tűnt, hogy az ingatlant tulajdonló MÁV pillanatok alatt visszaszerzi majd a területet.

Emlékezetes, Kocsis Máté kerületi fideszes polgármester a budapesti rendőrfőkapitánnyal tavaly júniusban, egy testületi ülést követően állt ki azzal, hogy a tulajdonos Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől és a MÁV-tól a hely bérleti szerződésé felmondását kéri.

Ezt a piacon megszaporodott bűncselekményekkel - többek között számlacsalásokkal, lopásokkal, csempészéssel - indokolta, és hogy a piac működőse évi 15 milliárdos adóbevétel-kiesést okoz. (Kocsis azt is kilátásba helyezte, hogy az árusok - nyilván szigorúbb feltételek mellett - majd az önkormányzat kezelésében lévő ingatlanokat kaphatnak, amiről persze azóta sincsenek részletek.)

A Komondor mindenesetre november 21-ig kapott időt a MÁV-tól, hogy eleget tegyen a kiürítési felszólításnak, ami viszont óriási veszteséggel járt volna az árusok számára az ünnepek előtt; hiszen a téli árukészletüket már tavasszal megrendelték, de forgalmuk jelentős részét hagyományosan karácsony környékén bonyolítják.

Így a piacosok nem pakoltak össze, de a MÁV már másnap megindította a végrehajtási eljárást - a Komondornak egy olyan nyilatkozatára hivatkozva, amely szerint bérlőként kötelezettséget vállaltak arra, hogy a bérleti szerződés megszűnése esetén kiürítik a területet. A dokumentumnak közjegyzői végrehajtói záradéka is volt, amelynek lényege, hogy a végrehajtás minden bírósági út nélkül, azonnal elrendelhető. A Komondor egyben újabb határidőt kapott a kiűrítésre, december 30-ig.

"A következő lépés, hogy végrehajtó bírósághoz fordulunk annak érdekében, hogy a Komondor Kft. a kiürítési kötelezettséget teljesítse" - tudatta lapunkkal a MÁV. Ez akár újabb heteket is jelenthet a piacnak. Ám a Komondor szintén a bíróságon próbálja bizonyítani igazát: polgári perben megtámadták a bérleti szerződés felmondását, kérve a bíróságtól annak kimondását, hogy a MÁV jogellenesen mondta fel a megállapodást.

Azonban - mint a MÁV tájékoztatott - a Komondor részéről indított peres eljárás "folyamatban létét igazoló hivatalos, az illetékes bíróság által érkeztetett keresetlevelet" a vasúttársaság a mai napig nem kapott a bíróságtól. Azt sem tudni egyelőre, melyik bíróság tárgyalná ezt az ügyet; erről is érdeklődtünk a Komondor Kft.-nél - valamint arról, meddig számolnak a nyitvatartással -, ám többszöri megkeresésünk ellenére nem kaptunk választ.

A cég egyik legutolsó ismert, novemberi állásfoglalása szerint sosem vonták kétségbe a piac bezárására vonatkozó döntést, viszont "a visszaélésekkel szemben" törvényben biztosított jogaival kívánnak élni. Márpedig a cég szerint a MÁV felmondása azért jogellenes, mert arra hivatkozik, hogy a területet akkor is vissza kell adnia a bérlőnek, ha amúgy a felmondás érvénytelensége miatt pert indít.

A felmondás vitatásának jogáról a Komondor szerint így szerződésben előre, érvényesen lemondani nem lehet, mindenképpen kell végrehajtó határozat. Így a cég szerint a MÁV nem tett mást, mint előre lemondatta egy fontos jogáról.

A Komondor közölte továbbá, hogy a MÁV részére minden lehetőséget megadtak azért, hogy a kialakult helyzetet elkerüljék, de ezekkel a vasúttársaság nem élt, "a MÁV mulasztása a jelen botrány kialakulásának az oka", és leszögezték: a karhatalmi jelenléttel megerősített "hatósági nyomásgyakorlást" visszautasítják.

A kiürítésről így a végrehajtó bíróság mondja majd ki a végső szót - ha nem tárgyal a Komondor érveiről, a végrehajtó végzés után az árusoknak pakolniuk kell.

Ma egyeztetnek információink szerint az őrmezőiek és a BKK képviselői arról, hogy a négyes metró átadása után milyen buszközlekedés lenne elfogadható a mintegy 8000 fős városrészben. Utóbbiak ugyanis félnek, mert mintegy 15 busz fogja kiszolgálni a kelenföldi metrót az őrmezői oldalról. Ez jelentős zaj- és levegőszennyezettséggel jár. A Budapesti Közlekedési Központ szerint viszont nem kell aggódni, nem lesz nagyobb a belső utak forgalma, mint jelenleg.