Pulai Imre 2000-ben, Sydneyben olimpiai aranyérmet szerzett (Novák Ferenc párjaként C2 500 méteren), azóta visszavonult, szánkóra váltott, és megcélozta a téli játékokat. Sem a 2006-os torinói, sem a 2010-es vancouveri játékokra nem jutott ki. Akkor nem tudta megszerezni a minimális pontszámot a Világkupa-viadalokon, most azonban sikerült neki. Minden jel arra mutatott, ott lesz Szocsiban, és ő lesz a 13. magyar sportoló, aki a nyári és a téli ötkarikás játékokon egyaránt megméreti magát.
- Rendkívül csalódott voltam, amikor megkaptam a hírt, most próbálom túltenni magam rajta - nyilatkozta lapunknak Pulai.
Pulai a sebesség megszállottja
- Szabó István, a Magyar Versenyszánkó Szövetség elnöke is azt mondta, meglepődött, hogy nem láthatja önt Szocsiban.
- Amikor a Világkupa-versenyeken megszereztem a minimális öt pontot, akkor azt éreztem, most már tényleg közel vagyok. Aztán szereztem még egyet. Most már 98 százalék, hogy ott leszek, mondtam magamban. Számolgattunk a versenyzőtársaimmal, és úgy ítéltük a taipei-i, a dél-koreai és a bolgár barátommá vált riválisommal, hogy mind a négyen kijutunk. Ehhez képest ők mennek, én meg nem.
- Állítólag csak egy szűkszavú indoklást kaptak a Nemzetközi Szánkó Szövetségtől. Lehet már tudni, miért nem indul?
- Nem tudom. Nyilván közrejátszhatott, hogy a vancouveri olimpiához képest bővül a szánkóverseny. 2011 áprilisában a Nemzetközi Olimpiai Bizottság felvette a csapatversenyt is, s az idén női és férfi, valamint csapat kategóriában avatnak bajnokot. Szóval azok az országok kaphattak most szabadkártyát, amelyek csapatban is érdekeltek. Én egyedül indultam volna, hátrányba kerültem. Úgy néz ki, egy üzbégé a kvóta, akinek ugyan csak négy pontja van, de van mellette egy hölgyversenyző is. Nekik megvan a csapatuk. A csapatverseny újdonság az olimpián, talán attól tartottak, hogy ebben a számban kevesen indulnak. Minél több ország szerepel, annál jobb a szánkó szövetségnek. Nem nézne ki jól, ha az új versenyszámban csak ketten állnának rajthoz.
- Egy interjúban a Bayern Münchenhez hasonlította magát küzdeni tudása és kitartása miatt. Négy év múlva újra megpróbálja?
- Igyekszem hamar túltenni magam a történteken, összeszedem magam lelkileg, és akkor igen. Megyek előre, nem adom fel.
- Nyomon követi majd az olimpiát?
- Természetesen, sőt, felkért a köztévé szakkommentátornak. Elvállaltam. Nagyon szorítok majd a versenytársaimnak, különösképp a taipei-i, a dél-koreai és a bolgár fiúnak.
- A víz, ha megfagy, jéggé válik, de más kapcsolatot a kenu meg a szánkó között nem találok. Milyen indíttatásból kezdett egyáltalán szánkózni? Pláne, hogy nem egy veszélytelen sportágat választott.
- Szeretem a sebességet. Ha a kenuval felborultam, megfordítottam, és folytattam. Itt a pályán ezt nem teheted meg. Ha nem koncentrálsz, komoly sérüléseket szerezhetsz. Volt, hogy nem volt kedvem 130 km/h-val száguldozni, de muszáj volt, menni kellett előre. Amúgy meg hatalmas élmény a szánkózás.
Ahhoz tudnám hasonlítani, mint amikor az ember bemegy a vidámparkba, csak ott a technika irányítja a gépeket, itt pedig én. Ha hibázom, az az én felelősségem. Ha jól jövök le a pályán, és megverem a társakat, az különösen jó érzés. Ráadásul van egy cél, ami nagyon motivál: kijutni az Eb-re, vb-re vagy olimpiára.
Kövér Dávid írása a Népszavának
Aranyérem arany nélkül
Nemcsak színében szürke FOTÓ: MOB.HU
A magyar formaruhákkal mindig van valami gond, most "csupán" annyi: randák. Legalábbis szembeszökően nagy a kontraszt a versenytársak szereléséhez képest. A szeretlekmagyarorszag.hu című honlap összeállítást készített, ahol előbb az angolok, amerikaiak, franciák, japánok, svédek és kanadaiak világhírű márkáit mutatják be, végül a magyarokét.
A neten fellelhető vélemények igen szélsőségesek. Miként azt a MOB rögzíti: az adidas új központja az indulók kis létszáma miatt nem tudta legyártani a formaruhákat (a szereléseket biztosítja), így ezek tervezésére és gyártására tendert írtak ki.
"Véletlenül kerültünk kapcsolatba a MOB-bal. Cégünknek az ország több nagy bevásárlóközpontjában vannak üzletei. Decemberben bejött az egyik boltunkba a MOB egyik alkalmazottja. Megtetszhettek neki termékeink, mivel otthagyta névjegykártyáját, mondván, ha van kedvünk és kapacitásunk, vegyük fel a kapcsolatot" - nyilatkozta lapunknak Bacskai Ildikó.
A ruhákat jegyző Virgina Kft. tulajdonosa bővebb információt nem óhajtott adni az együttműködésről. Annyit árult még el, hogy nagyon jutányos áron készítették el a formaruhákat. "Ez az első alkalom, hogy együtt dolgozunk a MOB-bal, nem vagyunk senkinek az ismerősei, összeférhetetlenséget hiába keresnének, véletlenül találtunk egymásra" - szögezte le az üzletasszony.
Közös terrorellenes nyilatkozatot fogadtak el a felek kedd este, a Brüsszelben megrendezett EU-Oroszország csúcstalálkozón. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az uniós tagországok együttműködnek Oroszországgal a szocsi játékok biztonságának szavatolása érdekében.
Vlagyimir Putyin orosz elnök köszönetet mondott az uniós vezetőknek a közös munkáért. Közismert: az olimpia biztonságának szavatolásába az Amerikai Egyesült Államok is beszáll. Január közepén már a helyszínre érkeztek FBI-ügynökök, Washington a napokban jelentette, két, a Fekete-tengeren állomásozó amerikai hadihajó és több szállító repülőgép áll majd készenlétben.
Mindösszesen három kg aranyat használtak fel az ötvösök a szocsi téli olimpia során kiosztandó érmek elkészítéséhez. A 98 versenyszámban gazdára találó 1300 medál összesítve két tonna ezüstöt és 700 kilogramm bronzot tartalmaz. Az aranyéremnek egyébként csak 1.34 százaléka arany, 92.5 százalékát ezüst, 6.16 százalékát pedig réz teszi ki. Darabonként 18 munkaóra alatt, 25 munkafázisban nyerték el végleges formájukat az érmek, súlyuk 460-535 gramm, vastagságuk 1, átmérőjük 10 centiméter.
Elülső oldalukon az olimpiai öt karika látható, a hátoldalon a sportág és a játékok logója - Braille-írással is. A kör alakú érem szélébe orosz, angol és francia nyelven vésték bele, hogy "téli játékok". Mindkét oldalon a Szocsira utaló motívumok sorakoznak: napsugarak, a Kaukázus havas bércei és a Fekete-tenger. A medálokhoz felhasznált fémeket kivétel nélkül Oroszországban bányászták.
Meglepő eredménnyel zárult Ausztriában egy - 500 megkérdezett részvételével végzett - felmérés: az osztrákok 47 százalékok nyilatkozott úgy, hogy nem foglalkoztatják a téli olimpia eseményei. Az érdeklődők 82 százaléka az alpesi síre koncentrál majd, és 62 százalékuk a síugrást is figyelemmel kíséri. Ehhez képest a válaszadók legnagyobb része, 33 százaléka úgy gondolja, 5-9 érmet szerez majd a csapatuk.
Súlyos sérüléssel kezelik a brazil Lais Souzát, aki tornászként 2004-ben és 2008-ban szerepelt nyári olimpián, és most síakrobataként jó eséllyel indulási jogot kapott volna Szocsiba. A 25 éves versenyző az egyesült államokbeli Park Cityben szenvedett balesetet hétfőn.
Salt Lake Cityben, a helyi klinika intenzív osztályán ápolják, és ugyan reagál a környezetére, de sem karját, sem lábát nem tudja mozgatni, légzését gépek segítik. Ő lehetett volna az első brazil síakrobata, aki téli játékokon szerepel.
Népszava-összeállítás