forintárfolyam;

Fotó: LizaLutik/Thinkstock/Getty Images

- Matolcsy még meg sem szólalt, már zuhan a forint

A törökországi kamatdöntést követő éjszakai erősödés után hirtelen nagyot gyengült a forint a szerda délelőtti kereskedésben a bankközi piacon. Matolcsy György jegybankelnök órakor megszólal az AmCham rendezvényén.

Az eurót délelőtt tizenegy óra előtt 306,18 forinton jegyezték a kora reggeli 302,69 forint után, délelőtt egészen 306,79 forintig erősödött.

A dollár 223,84 forinton állt, reggel 221,60 forinton. A svájci frank jegyzése 249,53 forint volt a reggeli 246,31 forint után. A japán jen 2,1758 forinton forgott, reggel 2,1443 forint volt az árfolyam. Az euró erősödött, 1,3680 dollár körül mozgott a reggeli 1,3660 dollár körüli szintek után.

Devizapiaci szakértők szerint a törökországi alapkamat-emelés csak átmeneti megnyugvást hozott, szerdán ismét kisebb eladási hullám kezdődött a feltörekvő piacokon, valószínűleg az amerikai jegybankrendszer, a Fed várható döntése miatt.

A piaci várakozás szerint a Fed szerdán - közép-európai idő szerint este nyolc órakor - azt fogja bejelenteni, hogy tovább csökkenti gazdaságösztönző célú kötvényvásárlásait. Ez sok piaci résztvevőt arra ösztönöz, hogy a feltörekvő piacokról kevésbé kockázatos eszközökbe csoportosítsa át befektetéseit.

Szerda délelőtt a térségi devizák közül a lengyel zloty is gyengült. Szakértők szerint a forint kissé volatilisebb a többi devizánál, nagyobbat erősödött a török kamatemelés bejelentése után, és az újabb piaci viharban nagyobbat gyengült, de alapvetően nem szakadt el a felzárkózó piaci trendektől.

Az Index.hu azt írja, hogy Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke egy órakor megszólal az AmCham rendezvényén, most talán az átlagosnál is nagyobb figyelem övezi majd szavait. Különösen az érdekli a piacokat, hogy mi lehet a korlátja a magyar kamatcsökkentéseknek.

A magyarországi vállalatok átlagosan 2,6 százalékos béremelést terveznek 2014-re, ami az MNB által előrejelzett 1,3 százalékos inflációval számolva bruttó reálbér-növekedést jelent - derül ki a Hay Group felméréséből. A béremelés mértéke inkább mérsékeltnek mondható, reálbér-emelkedés akkor lehet, ha az infláció alacsony marad, akárcsak 2013-ban – írja a Portfólió.hu. Növekszik viszont a bérbefagyasztó vállalkozások aránya. A gyenge növekedés és alacsony infláció mellett nemsokára a hazai fizetések befagyásának lehetünk szemtanúi a Hay Group szerint.