munkaerőpiac;bérek;

- Befagynak a bérek

A magyarországi vállalatok átlagosan 2,6 százalékos béremelést terveznek 2014-re, ami az MNB által előrejelzett 1,3 százalékos inflációval számolva bruttó reálbér-növekedést jelent - derül ki a Hay Group felméréséből. A béremelés mértéke inkább mérsékeltnek mondható, reálbér-emelkedés akkor lehet, ha az infláció alacsony marad, akárcsak 2013-ban – írja a Portfólió.hu. Növekszik viszont a bérbefagyasztó vállalkozások aránya. A gyenge növekedés és alacsony infláció mellett nemsokára a hazai fizetések befagyásának lehetünk szemtanúi a Hay Group szerint.

Tavaly január-november átlagában 3,8 százalékkal emelkedtek a bruttó bérek. Az év vége felé egy százalék alá süllyedő infláció mellett ebben az időszakban a nettó reálbérek nagyjából 3,3 százalékkal emelkedhettek az előző évihez képest. Ha a Hay Group felmérése szerinti mérsékelt béremelkedés valósul meg, a várhatóan továbbra is alacsony infláció mellett a reálbérek tovább emelkedhetnek.

Emellett azonban nő a bérbefagyasztó vállalkozások aránya, a Hay Group által felmért tervek szerint a cégek több mint egy ötöde (22 százalék) befagyasztja a béreit 2014-ben. Az előző évhez képest ez enyhe növekedést jelent, tavaly ilyenkor "csak" 20,8 százalékuk nem tervezett béremelést. Tovább árnyalja a képet a munkaerőpiac tervezett alakulása. A Hay Group felmérésében részt vevő vállalatok 22 százaléka tervez létszámnövekedést, átlagosan 9 százalékkal növelve munkavállalói számát. Ugyanakkor a vállalatok egytizede létszámcsökkentést tervez, a leépítés náluk átlagosan 11 százalék körül fog alakulni.

"A számokat figyelve arra a következtetésre juthatunk - magyarázza az adatokat Jakabos Tünde, a Hay Group regionális vezetője a Portfólióban -, hogy nemsokára a hazai fizetések befagyásának lehetünk szemtanúi". Ha az utóbbi hónapokban mért rendkívül alacsony infláció továbbra is megmarad, akkor olyan jelentéktelenek lesznek a béremelések, hogy az évi néhány tizedszázalékos reálbér-növekedés ellenére a fizetések vásárlóereje nem fog jelentősen megváltozni. "Ilyen környezetben csak egy hirtelen lendületes gazdasági növekedés hozhatna fordulatot."

A jelenlegi stagnáló állapot csak látszólag jó a vállalatoknak, ugyanis ilyen helyzetben nehéz a munkavállalókat motiválni. Az elkövetkező időszakban a cégek kénytelenek lesznek egyre inkább feltárni azokat a béren kívüli tényezőket, amelyek dolgozóikat az átlagos munkavégzést meghaladó teljesítményre és elköteleződésre ösztönzik - írják a közleményben.

A tavalyi szja-bevallások tanúsága szerint 2012-ben 48 ezren összesen 219,5 milliárd forintnyi (átlagosan 4,5 millió forint/fő) külföldön szerzett és ott adózott jövedelemről számoltak be - írta a Világgazdaság. Rajtuk kívül 356-an a kettős adóztatásról szóló egyezménnyel nem érintett országban összesen 1,8 milliárd forintot kerestek, míg háromezren összesen 10,1 milliárd forint összegben tettek szert külföldön és itthon is adózó bevételre.