MSZP;választás;összefogás;arculat;kormányváltók;

MSZP–Együtt–DK–PM–Liberálisok szerepel majd a szavazólapokon FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Döntenek az arculatról

Ma eldől, milyen lesz az Összefogás jelöltjeit, listáját népszerűsítő kampány közös arculata - értesült lapunk. A baloldali választási szövetséget, amelyik csupán jelszóként használja az összefogás szót, hivatalosan öt jelölő szervezet alkotja, ezért az abban résztvevő pártok külön frakciót alakíthatnak majd az új parlamentben. A szavazólapon és a plakátokon a következő lesz a pártok sorrendje: MSZP-Együtt-DK-PM-Liberálisok.

MSZP-Együtt-DK-PM-Liberálisok - ebben a sorrendben szerepelnek majd a baloldali kormányváltó pártok a szavazólapokon és a plakátokon. Miután jogi értelemben mind a 106 egyéni képviselőjelölt, valamint a közös listán szereplő politikusok az Összefogásban résztvevő szervezetek jelöltjeinek számítanak, ezért a pártok önálló frakciókat alakíthatnak majd az új Országgyűlésben, amennyiben legalább három képviselőjük lesz. Forrásaink szerint az Együtt, illetve a Párbeszéd Magyarországért (PM) frakciószövetségben szeretne a következő ciklusban dolgozni. Fodor Gábor bízik abban, hogy a Liberálisoknak lesz önálló képviselőcsoportja, miután a közös ellenzéki listáról két másik jelöltjük is esélyes a bejutásra.
Az Összefogás kampánystábja egyébként ma dönti el, milyen lesz a közös arculat, színvilág; az idő sürgeti őket, hiszen legkésőbb a jövő héten el kell kezdeni nyomtani a palátokat, szóróanyagokat - tudtuk meg. A plakátokon is a kormányváltó szövetség öt pártjának neve és logója szerepel majd. Miután az Összefogást csak jelszóként, hétköznapi elnevezésként használja a baloldali ellenzék, ilyen néven nem hoztak létre külön szervezetet, ezért változtatni sem fognak ezen - erősítette meg lapunknak Molnár Zsolt, a szocialisták kampányfőnöke. A politikus Szepessy Zsolt volt monoki polgármester, az Összefogás Párt elnökének hétfői nyílt levelére reagált.

Botka László, az MSZP választmányi elnöke tegnap Salgótarjánban azt mondta: világosan látszik, hogy a Fidesz tart "az öt demokratikus párt összefogásától", ezt mutatja, hogy a szocialisták szombati sikeres rendezvénye után nem az ott elhangzott országértékelésről és választási programról fogalmaztak meg véleményt, hanem "egy meglehetősen átlátszó műbalhét kreáltak". A szegedi polgármester egy, a párt nagygyűlésén elhangzott bekiabálás nyomán kirobbant vita ügyében mondta ezt. A vasárnap óta tartó vitában Kósa Lajos, a kormánypárt ügyvezető alelnöke tegnap a Fidesz Facebook oldalára feltöltött levélben reagált. A Mesterházy Attilához írt levelet Kósa így kezdte: "A Magyar Szocialista Párt kongresszusán egy küldött kötéllel fenyegette meg politikai ellenfelét", az Összefogás miniszterelnök-jelöltje pedig egyetértően utalt a "minősíthetetlen" fenyegetésre, hogy azután mindent letagadhasson. Az MSZP szombaton a Budapest Sportarénában nem kongresszust, hanem évértékelő nagygyűlést tartott, ráadásul a bekiabálás a közönség soraiból érkezett, akik nem küldöttek, hanem szimpatizánsok, aktivisták voltak. A rendezvényen sok mindent kiabáltak, akkor is, amikor a pártelnök jogállami elszámoltatást ígért. A jobboldali média a nagygyűlés után indította el a vitát arról, hogy Mesterházy a "börtönt" vagy a "kötelet" kiáltásra reagált-e. A szocialisták elnöke közölte: a "börtönt" bekiabálásra reagált.

Az Összefogás miniszterelnök-jelöltje tegnap egyébként - amikor a Magyar LMBT Szövetség, Háttér Társaság, a Szivárvány Misszió Alapítvány - Budapest Pride, a TransVanilla Transznemű Egyesület, valamint a Szimpozion Egyesület vezetőit fogadta - fontosnak nevezte, hogy kivétel nélkül valamennyi magyar polgár jogai érvényesüljenek, és hogy a politikában kellő hangsúlyt kapjon az emberi jogok és a kisebbségek érdekeinek védelme.

Rövid lesz az ülésszak

Ebben a ciklusban várhatóan már csak a február 3-ai héten és 10-én ül még össze a parlament. A tavaszi ülésszakra decemberben csupán egyetlen törvényjavaslatot nyújtott be a kormány a "bizalmi vagyonkezelőkről és tevékenységük szabályairól". Ám a parlament dönthet új házszabályról is, amely szerint vigyázzállással indul majd az ülés, és tilos lesz táblákkal vagy magnóval kísérni a mondanivalót. Emellett kimondhatják, hogy az előterjesztések benyújtása és a parlamenti általános vita megkezdése előtt legalább hat napnak el kellene telnie. A kétharmad várhatóan igent mond a paksi-paktumra, illetve dönt a harmadik rezsicsökkentés mértékének és ütemezésének törvénybe foglalásáról is.

Az Összefogás pontosan tudja, mit szeretnének a választók: nyugalmat, jólétet, szabadságot, biztonságot. Gyurcsány Ferenc most azt tartja a fő feladatnak, hogy ismertessék a legfontosabb javaslatokat, amelyek ezt eredményezik. A Demokratikus Koalíció elnöke szerint át kell lépni azon, amit a Fidesz mond, mintha nem is létezne; a jobboldal megrögzött szavazóit amúgy sem lehet meggyőzni. Azt a legalább egymillió embert kell megnyerni, aki még nem tudja, kire adja a voksát. Ha pedig nyernek, szűk lesz az új kormány mozgástere. A Fidesz öröksége tartósan elkíséri őket.