MSZP;Fidesz;Mesterházy Attila;ellenzék;nagygyűlés;politológus;

Mesterházy Attila börtönt ígért mindazoknak, akikről kiderül majd, hogy ellopták az emberek pénzét FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Megölné a Fidesz a reményt

Nem véletlen, hogy a jobboldali média elindította a "kötelet vagy börtönt" kiáltott-e Mesterházy Attila vitát. Somogyi Zoltán politológus szerint ugyanis Orbánék ezzel akarják megállítani a hétvégén vett ellenzéki lendületet. A Fidesz érdeke, hogy erről folyjon a szó, ne arról, ami az Összefogás miniszterelnök-jelöltjének beszédében benne volt: a kormányzati korrupcióról, a tisztázatlan paksi orosz szerződésről és az elszegényedő országról. Mesterházy Facebook-oldalára azt írta: "még mielőtt tovább terjedne ez a nyilvánvaló hülyeség: nem kötelet, hanem börtönt ígérek mindazoknak, akikről kiderül majd, hogy ellopták az emberek pénzét".

Sokadik professzionális nagygyűlését rendezte meg Mesterházy Attila elnöksége alatt az MSZP - jelentette ki a szocialisták szombati évértékelőjére utalva Somogyi Zoltán. A politológus hozzátette: a párt vezetője sokakat meglepett határozott, jól kivitelezett beszédével, illetve annak mondanivalójával. Somogyi szerint a most indult ellenzéki kampány sejthetően nem az együttműködő pártokról fog szólni, hanem javarészt a miniszterelnök-jelöltről. Már csak azért is, mert ha a kormánypárti gépezet Gyurcsányt támadja, miközben a baloldal kampánya Mesterházyról szól, akkor azzal a jobboldal mellélőhet.

A szakember arra figyelmeztetett, hogy a mindennapok politikájában az MSZP eddig igen szürke volt, ezért kérdés, hogy a mostani nagygyűlés képes-e olyan lendületet adni, amellyel elindul az ellenzék erőteljes választási kampánya. Ehhez adott az ellenzéki szövetség, az egyeztetett kampány. Az Összefogás számára azonban hátrány, hogy jóval kevesebb médiafelületen jelenhetnek meg, mint a kormánypártok, hogy a baloldal hónapokat veszteget el az egyeztetésekkel, miközben dübörgött a sikeres Fidesz-kampány a rezsicsökkentésről. Emellett a választási rendszer is a kormánynak kedvez. Ez utóbbi azonban nem áthidalhatatlan akadály, amit lát is a Fidesz. Somogyi szerint a vasárnap óta zajló "kötelet vagy börtönt" kiáltott-e Mesterházy vita is azért van, mert a kormánypártok - sporthasonlattal élve - technikai falttal akarják megállítani a hétvégén vett ellenzéki lendületet. A Fidesz érdeke ugyanis az, hogy erről folyjon a szó, ne arról, ami az Összefogás miniszterelnök-jelöltjének beszédében benne volt, és ami ki is jelöli a kampányát: a kormányzati korrupció, a tisztázatlan paksi orosz szerződés és az elszegényedő ország.

Erőt sugárzott az évértékelő; Mesterházy a baloldali, liberális választókkal elkezdte elhitetni, hogy van remény - fogalmazott lapunknak Kiszelly Zoltán, akinek a pártelnökről szóló amerikai stílusú kisfilm is tetszett. A politológus szerint az ellenzéki miniszterelnök-jelölt szombaton elkezdte rávenni az Összefogás reménybeli szavazóit arra, hogy április 6.-án menjenek el választani. A szövetségkötéssel már napokkal korábban teljesült a baloldali választók, valamint az értelmiségi holdudvar kívánsága és talán még időben ahhoz, hogy a tábort ne csak egybe tartani, hanem mozgósítani is tudják - mondta Kiszelly. Hozzátette, komoly eredmény, hogy ma másfél millió szavazója van ennek az oldalnak. A kormányváltáshoz azonban még legalább 500 ezer választót kell szerezni.

Szentpéteri Nagy Richárd, a Méltányosság Politikaelemző Központ főmunkatársa folyamatos jobboldali negatív kampányt jósol. Részben azért, mert a Fidesz, bár elszámoltatást ígért, végül nem tudta kielégíteni saját szélsőséges közönségét. A szakember szerint Mesterházy szombaton jól kezelte ezt a kérdést, hiszen jogállami felelősségre vonásról beszélt.

Arról, hogy az évértékelőn Mesterházy felszólalása közben valaki börtönt, vagy kötelet követelt-e a felcsúti polgármesternek, vasárnap óta folyik a vita. A Hír Tv felvétele alapján az mno.hu akkor számolt be arról, hogy bekiabálók kötelet javasoltak adni Mészáros Lőrincnek, amitől az Összefogás miniszterelnök-jelöltje nem határolódott el. Mészárosékról a pártelnök azt mondta: "Ha nem az a fő erényük, finoman fogalmazva, hogy Orbán Viktor barátai (...), akkor viszont katedrát nekik a Közgázon. (...) De mégis inkább én azt hiszem, hogy nem lesz itt katedra, hanem talán az a másik, amit az imént itt bekiabáltak… Ugyanis érdemes lesz megnézni, hogy hogyan sikerül ezeket a pályázatokat elnyerni". Az MSZP elnöke először az ATV Szabad szemmel című műsorában jelentette ki, hogy a nagygyűlésen nem az kiabálták, hogy "kötelet", hanem azt, hogy "börtönt", és a beszédében is végig a jogállami igazságtételről, a törvény előtti egyenlőségről szólt. Tegnap Facebook-oldalára azt írta: "Még mielőtt tovább terjedne ez a nyilvánvaló hülyeség: nem kötelet, hanem börtönt ígérek mindazoknak, akikről kiderül majd, hogy ellopták az emberek pénzét". Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke szintén a Facebookon azt írta: "Ott ültem, hallottam, teljesen egyértelműen börtönt kiabált be a bácsi." Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója tegnap viszont bocsánatkérést követelt Mesterházytól, miután szerinte a nagygyűlésen "kötél általi halált ígért politikai ellenfeleinek" a Gyurcsány-koalíció.

Az MSZP jelezte: Mesterházy a bekiabálások közül a "börtön" szót hallotta, és aki azt állítja, hogy a pártelnök másra reagált, az ellen pert indítanak. A szocialisták szerint egyébként a Fidesznek kellene bocsánatot kérnie azoktól, akiket megalázott és megkárosított.

Névvita

Nyílt levélben szólította fel tegnap a volt monoki polgármester, Szepessy Zsolt az ellenzéki Összefogás vezetőit arra, hogy szövetségüknek keressenek más nevet. Ő ugyanis már korábban megalapította az Összefogás Pártot, és szerinte a baloldal névválasztása megtéveszti pártjának híveit. Molnár Zsolt, az MSZP kampányfőnöke erre úgy reagált: a baloldali ellenzék jelszóként, hétköznapi elnevezésként használja az összefogás szót, nem hoztak létre szervezetet ilyen néven, ezért az Összefogás Párt tiltakozása megalapozatlan. Hozzátette: a szavazólapon és a plakátokon a részt vevő öt párt neve és logói szerepelnek majd.

A tudást, ami benned van, át kell adni - vallja Petschnig Mária Zita. Az ismert közgazdász évtizedek óta ezt teszi, s a jövőben is ezt fogja tenni, ha teheti. Van terve arra, hogyan élje túl, ha helyén marad a kormány. Szerinte kijárna a mai kurzusnak újabb négy év, elsősorban azért, hogy a most még rajongó, ábrándokat kergető Orbán-hívők megtapasztalják: cudarul becsapták őket.