Kína igazi befektetési paradicsommá vált az eltelt bő két évtized alatt. Nyugati vállalatok ezrei létesítettek gyárakat az országban. A befektetéseknek köszönhetően Peking rohamosan fejlődött, olyannyira, hogy ma már tehetős kínai üzletemberek egyre nagyobb lehetőségeket látnak nyugati befektetésekben. David Cameron brit kormányfő tavaly jelentős küldöttség élén utazott Kínába. Mintegy száz üzletemberrel tárták fel annak lehetőségét, mennyire tartják vonzó piacnak a kínai oligarchák Kínát. Úgy tűnik, sikerrel jártak, mivel az elsősorban ingatlanokba fektető Vang Csien-lin komoly terveket szövöget a szigetországban.
Igaz, már eddig sem volt ismeretlen a brit fővárosban, hiszen tavaly júniusban bejelentette, 1,2 milliárd euróért luxusszállodát épít. Ez azonban csak a kezdet volt, mert további 3,6 milliárdot kíván elkölteni. Több új épületet építene és újítana fel. Azt azonban egyelőre nem közölték, hogy alapítványa, a Dalian Wanda Group mibe is fektet majd be. A brit kormányszóvivő azonban megjegyezte, a befektetések révén számos új munkahely keletkezik.
A Forbes magazin 14 milliárd dollárra becsüli Vang személyes vagyonát. Vállalata ugyanakkor szállodai láncokat, bevásárlóközpontokat, egyéb ingatlanokat mondhat magáénak, melyek összértéke a 60 milliárd dollárt is meghaladhatja.
Vang várhatóan szélvész sebességgel kúszik majd egyre feljebb a Forbes listáján. Tavaly például a növekvő ingatlanáraknak köszönhetően majdnem megkétszerezte vagyonát, 2013-ban hatmilliárd dollárral gazdagodott. Ebben szerepe volt annak is, hogy 2012-ben megvásárolta a második legnagyobb amerikai moziláncot, az AMC Entertainmentet.
Bár a kínai gazdaság némi lassulása következtében 2012-ben csökkent a szupergazdagok száma az országban, tavaly ismét jelentős növekedés volt megfigyelhető e téren. A 400 gazdag átlagban 400 millió dollárral (296 millió euró) rendelkezik. A legtehetősebb száz kínai vagyona 44 százalékkal nőtt. A dollármilliárdosok száma 2011-ben 146 volt, 2012-ben 113-ra apadt, 2013-ban azonban 168-ra nőtt. A növekedés egyik fontos oka, hogy az autópiac a válság utáni pangás után ismét szárnyalásba kezdett: 20 százalékkal nőttek az ebből fakadó bevételek.
A leggazdagabb kínaiak listáját sokáig vezető Cong Csing-hou (Zhang Qinghou), a hangcsui székhelyű Wahaha itallánc tulajdonosa a második helyre esett vissza 11,2 milliárd dollárral, a harmadik helyezett pedig Robin Li, a Baidu internetkonszern alapítója, aki ugyan 1968-as születésű révén 116 évvel idősebb Mark Zuckerbergnél, mégis gyakran hasonlítják a Facebook alapítójához.