Hogy levigye az árakat, a kormány rátenyerelt a nyugati irányból érkező olcsó gázforrásra, azt ígérve, hogy abból majd közintézményeket, megszorult távhőtermelőket segít. Ezzel egy időben viszont helyzetbe hozott egy homályos tulajdoni hátterű magáncéget is, amelynek egy év alatt elképesztő mértékben, tízmilliárdokkal ugrott meg a nyeresége. A szerződések felkerültek az internetre.
A folyamatos, ráadásul hol ebbe, hol abba az irányba mutató állami beavatkozás összekuszálja a piaci viszonyokat. A zavarosban pedig aztán lehet halászni.
Az Index így foglalja össze a történetet: Az Orbán-kormány 2011-ben úgy döntött, hogy megszünteti azt a támogatást (KÁT), amelyet azok az erőművek kaptak, amelyek áramot és hőt is termeltek. A veszteséget ezek áremeléssel akarták pótolni. Hogy ne emeljenek, a kormány segítségül olcsó gázt ígért. Megbízta az állami MVMP-t, hogy adjon gázt a távhősöknek a tartalékból, majd pótolja vissza szabadpiaci olcsó gázból. Azonban több gázt biztosítottak, mint amennyi a visszapótláshoz kellett, hogy azt is eljuttassák a fogyasztókhoz. Az olcsó gáz elég nagy részét viszont az MVMP olcsón továbbadta egy offshore hátterű magáncégnek, a Mol Energiakereskedőnek (mai nevén MET Magyarország Energiakereskedő), amely szépen le is fölözte a hasznot.