A püspöki konferencia ugyanakkor cáfolta a Focus című magazin azon értesüléseit, amely szerint a vizsgálat megállapítja, hogy a luxuspüspökkel szembeni vádak nem megalapozottak. A lap azt állította, szakértők nem találtak bizonyítékot arra, hogy Tebartz-van Elst megkerülte volna az ellenőrző szerveket és elherdálta volna a pénzt.
Szintén cáfolták azt az állítást, amely szerint akár fel is oszlathatják a limburgi püspökséget, s beolvasztanák a trieri és mainzi egyházmegyébe. A limburgi püspökség szóvivője, Stephan Schnelle a Spiegel internetes kiadásának elmondta, ez teljesen értelmetlen lépés lenne már csak amiatt is, mert gazdasági szempontból Németország egyik legtehetősebb egyházmegyéjéről van szó.
Thomas Schüller német egyházjogász szintén elképzelhetetlennek tartja a püspökség feloszlatását. Mint mondja, a Vatikán ezt kizárólag a német szövetségi kormányzat beleegyezésével tehetné meg.
Olyan híresztelések is napvilágot láttak, melyek szerint a Vatikán adminisztrátort kíván a püspökség élére állítani, aki kizárólag a Szentszéknek tartozna beszámolási kötelezettséggel. Egyházjogászok is ezt tartják a legvalószínűbbnek már csak amiatt is, mert így a Vatikán jobban ellenőrizheti a püspökségen zajló pénzmozgásokat. Tebartz-van Elt elsősorban azzal vívta ki a hívek haragját, hogy püspöki rezidenciáját több tízmillió euróért építtette át.