;

atomerőmű;lakossági fogyasztás;Paks;áramár;

Szél Bernadett, az LMP társelnöke a szombati tüntetésen a kormány erőmű-bővítési terveit kritizálta FOTÓ: MTI/KALLOS BEA

- Drága lesz a paksi áram - Orbán mindenkinek mélyen a zsebébe nyúl

Optimista becslés szerint is a jelegi ár kétszeresébe kerül majd az új paksi blokkokban megtermelt villamosenergia. A borútátó számítások szerint azonban lehetséges olyan helyzet, hogy a mostani hatszorosáért kell majd adnia az áramot az atomerőműnek ahhoz, hogy ne veszteséget termeljen. A nukleáris üzem bővítéséről szóló magyar-orosz szerződésben a sajtóhírek szerint a a felek rögzítették, hogy beruházás valamennyi kockázatát a magyar kormány, vagyis az adófizetők viselik.

Csillagászati áron termeli majd az áramot a 2025 környékén üzemebe állítani tervezett két új 1200 megawattos paksi blokk - állítják szakértők. A szakmai számítások eredménye különböző, abban azonban egyetértenek az iparági szakértők, hogy az új reaktorokban előállított villamosenegia termelői ára legalább a duplája lesz a most működő blokkokban megtermelt áramnak. Vagyis a jelenlegi 12 -13 forintos kilowattóránkénti ár helyett minimum 24-26 forintos tarifával lehet számolni.

Orbán mindenkin átgázol

LMP: Orbán mindenkin átgázolt
Orbán Viktor miniszterelnök a paksi erőmű bővítéséről hozott döntésével "minden magyar emberen átgázolt", mert erről kötelessége lett volna egyeztetni a parlamenttel és a társadalommal - mondta az LMP szombati budapesti demonstrációján Szél Bernadett. Az ellenzéki párt társelnöke úgy fogalmazott: az atomstop kérdése régóta téma, de ezt nem sikerült átvinni a társadalmon, vagy beszélni róla a parlamentben. A politikus a demonstráció céljának nevezte, hogy kiálljanak azért, hogy Orbán Viktor "nem űzhet csúfot az országból". Hangsúlyozta: beleszólást követelnek azokba a döntésekbe, amelyek nemcsak a ma élőket érintik, hanem gyermekeiket és unokáikat is. Az LMP minden eszközzel harcol a paksi bővítés ügyében, már megpróbálták kikérni az iratokat, és továbbra is küzdenek azért, hogy a parlament vitanapot tartson az ügyben.

Az eseményen körülbelül 100-200-an gyűltek össze, többen fáklyákat, illetve táblákat tartottak. A táblákon "Magyarország eladva és eladósítva", valamint "Nem leszünk orosz atomgyarmat!" feliratok voltak olvashatóak.

A Kaderják Péter volt energiahivatali elnök nevével fémjelzett Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) számításai szerint például optimális esetben az új paksi blokkok megawattóránként 66 euróért juttatják majd a hálózatra az áramot, míg a borúlátó számítások szerint - ha csúszik a beruházás, nőnek a költségek, nem termel teljes kapacitással a két új blokk - a termelői ár megawattóránkét 176 euró lesz (ekkor még nem veszteséges a működés). Jelenleg 30 euró körül van az európai átlagár.

Érdemes megjegyezni: a Törökországban épülő atomerőműnek, amelyet szintén az orosz Roszatom épít, megawattóránként 27 forint körüli átvételi árat garantál az ottani kormány. A készülő brit reaktorok esetében pedig 33 forintnak megfelelő összeg a garantált ár. A két ár közötti különbözőséget az eltérő építési költségek magyarázzák. A paksi blokkok fajlagos beruházási költsége kilowattonként 5000 euró körüli,a török blokkoké hozzávetőleg 3800 euró, a brit reaktoroké pedig mintegy 6000 euró. Az ottani beruházók azonban hosszú távra is a jelenlegihez hasonló áramárszinttel számolnak. Így sántít az a magyar atomerőmű építése melletti kormányzati érvelés is, hogy idővel az egekbe szöknek Európában a piaci áramdíjak, s emiatt az újonnan felépülő paksi blokkok nemhogy nem termelnek majd veszteséget, ellenkezőleg, nyereségesen működnek majd. Minthogy az sem valós érvelés a kormány részéről, hogy a Paks II. üzembe állítása kell a rezsicsökkentés fenntartásához.

Szinte bizonyos, hogy a két új blokk veszteséget termel majd, ha a mostani szinten maradnak a piaci árak. A deficit a tíz milliárd eurós orosz államközi kölcsönre épülő finanszírozási modell miatt biztosan a magyar adófizetők zsebét terheli majd. Az orosz beszállító a Roszatom és tulajdonosa az orosz állam ugyanis az összes beruházási kockázatot a magyar félre hárítja. Így magyar lakosság nyakába szakad a mintegy 5000-6000 milliárd forintos teljes beruházási költség, és az erőmű 60 évre tervezett működése alatt keletkező valamennyi veszteség. Csak a 30 éves futamidejű tíz milliárd eurós (hozzávetőleg 3000 milliárd forint) orosz kölcsön éves törlesztő részletét 230-250 milliárd forintra becsülik a szakemberek, s ehhez hozzáadódik a csaknem ugyanakkora "önrész" finanszírozásnak az eddig ismeretlen nagyságú költsége is.

A REKK legutóbbi elemzése szerint nem kis kockázatról beszélhetünk az új atomerőművi beruházás esetében, hiszen maga a nukleáris technológia alkalmazása is kockázatos. Atomerőművek ugyanis ritkán épülnek, így a kivitelezők zöme rutin nélkül vesz részt a beruházásban. Másrészt a különböző engedélyezési és építési problémák miatt nagy az esélye a munkálatok elhúzódásának, ami óriási mértékben növeli az építési költségeket. Arról nem is beszélve, hogy a reaktor építések a többi, "hagyományos" erőmű létesítési projekhez képest is nagyberuházásának számítanak, óriási több ezermilliárdos finanszírozási igénnyel. Emiatt a bukás veszélye is nagyobb mint bármilyen más beruházásé.

Némethné: fel kell készíteni a cégeket

A következő időszak egyik legfontosabb feladatának nevezte Németh Lászlóné fejlesztési miniszter a magyar cégek felkészítését a paksi atomerőmű bővítésében való részvételre. Némethné emlékeztetett arra, hogy az orosz féllel kötött megállapodások alapján a Roszatom kész fogadni 40 százaléknyi magyar beszállítói hányadot, de ennek tartalommal való megtöltéséhez a potenciális cégeket fel kell készíteni a kontrollált és szigorú szakmai feltételekre, kapacitásuk bővítésére. A felkészülés jegyében az MVM Paks II Atomerőmű Fejlesztő Zrt. országos fórumokat tart, ahol a lehetséges beszállítók megismerhetik az elképzeléseket - mondta. Hozzátette: azzal, hogy Magyarország a 2014-2020-as időszakban a források 60 százalékát közvetlen gazdaságfejlesztésre fordítja, lehetőségük lesz a cégeknek technológia- és kapacitásfejlesztésre is. A felkészített magyar cégeket a Roszatom is minősíti. A miniszter felhívta a figyelmet, hogy a két új blokk építésének megkezdéséig több éves előkészítő munkával lehet eljutni, és ebben meghatározó jelentősége lesz a jelenlegi is működő paksi atomerőműben szerzett tapasztalatoknak is.

Választási propagandává silányult a rezsicsökkentés és a nonprofittörvény is. A ködös jövőbe igérgetés leplezni próbálja, hogy már nincs miből rezsit csökkenteni, vagy cégeket vásárolni. Az újabb kommunikációs csavar szerint akkor lesz nonprofit, állami és “egységes rendszert alkotó” közműszektor, ha újra bizalmat kapna az Orbán-kormány. A kormány termelő és pénzügyi cégeken kívül a Budapest Airport felett is vissza akarják szerezni a befolyást.