Töröcskei István;Együtt-PM;

- Scheiring Töröcskei távozását követeli

Megengedhetetlen, hogy olyan valaki vezesse a magyar állam adósságát kezelő szervezetet, aki részt vett egy takarékszövetkezet tönk szélére juttatásában - írta pénteki közleményében Scheiring Gábor országgyűlési képviselő.

Az Együtt-PM politikusa emlékeztetett arra, hogy az MNB vizsgálata megállapította, hogy a tulajdonosi kör és a vezetés együttesen felelős a körmendi takarék csődjéért. A vizsgálat olyan súlyos problémákat, felelőtlen kockázatvállalási gyakorlatot tárt fel, amelyek lehetetlenné teszik a további működést.

A jegybank ezért csütörtökön bevonta a takarékszövetkezet működési engedélyét és elrendelte végelszámolását. A csőd miatt kisbetétesek ezrei nem jutnak napokig pénzükhöz, ami a súlyos megélhetési problémák mellett újabb csapás a családok számára. Töröcskei István, valamint a többi tulajdonos és vezető mások megélhetését tette kockára hozzá nem értésével, felelőtlenségével - fogalmaz az ellenzéki politikus, aki szerint Töröcskei ezért alkalmatlan arra, hogy a magyar állam adósságát kezelő szerv vezetője legyen.

A Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet egyébként nem tagja az új, országos szövetkezeti hitelintézeti integrációnak, ugyanis még jóval az integrációs törvény 2013 júliusi hatályba lépése előtt beadta bankká alakulási kérelmét, ami a pénzintézet végelszámolása miatt most már okafogyottá vált. Az állam tavaly 136 milliárd forinttal növelte meg a szövetkezeti hitelintézetek szavatoló tőkéjét és létrehozta a szövetkezeti hitelintézetek új Tőkefedezeti Alapját, amivel helytáll a takarékszövetkezetek ügyfeleinek megtakarításaiért. A körmendi betétesek kártalanítását azonban az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) végzi.

A kifizetés az MNB január 24-i működést megszüntető határozatától számított 20 munkanapon belül fejeződik be. A névre szóló betét- és a január 23-ig számított kamatköveteléseket személyenként legfeljebb 100 000 eurónak megfelelő 30 346 000 forintösszegig fizeti ki, az átváltás január 23-i MNB devizaárfolyamon történik. A kártalanítási igényt nem kell bejelenteni. A betétest a takarékszövetkezet nyilvántartásában lévő személyes adatok (például név, lakcím), valamint a betét(ek)re adatai alapján azonosítják.

Áprilisban jöhet az újabb rezsicsökkentés. A rezsihivatal statisztikája azonban nem támasztja alá a kormány rezsiharcát. Az adatok szerint a decemberi csökkentés után már nálunk az egyik legolcsóbb a háztartási energia. A devizahiteles szavazókról azonban úgy tűnik, lemondott a kormány.