Szakértők szerint ugyanis egy napról-napra gyengülő devizát csak rendkívül drágán lehet megvédeni, tehát ilyesmire pazarolni a jegybanki tartalékot értelmetlen. Feltehetően a Magyar Nemzeti Banknak lehet egy olyan árfolyam célértéke, amelynél elgondolkodnak a jegybankárok a beavatkozáson. Ez azonban még messze lehet, valahol tartósan 320 felett.
Az, hogy ez megtörténik jelenlegi ismereteink mellett, még nagyon messze van. Most inkább a devizaárfolyamok lassú mérséklődésére lehet számítani, egyáltalán nem kizárt, hogy az euró akár már a jövő hét második felében "visszateszteli" a 300 forintos árfolyamot. Azután majd kiderül, hogy megnyugszik, vagy ismét felfelé veszi az irányt.
Számunkra a fő kockázatot az jelenti, hogy a feltörekvő országok (Ukrajna, Törökország) krízisei tartósan megmaradnak. Ha ez egy hónapon belül nem következik be, akkor a jegybanknak - hitelessége megőrzése érdekében - célszerű lenne leállni a kamatvágásaival. Ez a döntés elsősorban nem a devizapiacot érintené, hanem a adósságfinanszírozásra kibocsátott kötvényeket. A tartósan gyenge forint ugyanis elriasztja a befektetőket a magyar kötvények jegyzésétől, elsősorban a rövid futamidejű papírok iránti kereslet eshet vissza.
Ennek előszele, hogy Magyarország kockázata megnőtt az utóbbi napokban. A Paks2 atomreaktor bővítése melletti kormányzati kampány miatt a pénzpiaci szereplők az egyébként is magas államadósság növekedésétől is tartanak. További hitelességrontó tényező a várható gazdasági növekedés mértékéről szóló handabandázás.