Csütörtökön kilenc havi mélypontjára zuhant magyar fizetőeszköz árfolyama az euróhoz képest, délután már több, mint 305 forintot kellett adni az európai közös pénz egy egységéért. A szakemberek szerint a forint erővesztésének több nemzetközi oka van, de a 2,85 százalékos alapkamat is új helyzetet teremtett. A devizahitel-adósoknak emiatt fekete napjai lehetnek függetlenül attól, hogy az árfolyamgátat választották vagy sem, ugyanis a svájci frank még az eurónál is jobban izmosodott, 247,75 forintba került a bankközi devizapiacon.
Csekély vigasz a devizások számára - ahogy a szakemberek fogalmaztak -, a forint tartós gyengülése nem csupán "magyar sztori," azonban Kolba Miklós, az ING Bank devizapiaci üzletágának vezetője a Népszavának úgy összegezte a helyzetet, hogy a szerdától rekordmélységűre, 2,85 százalékosra csökkent alapkamat miatt forint igen sérülékennyé vált, ami korábban nem volt tapasztalható. A pénzpiacoknak meg kellene "szokniuk" ezt az alacsony rátát, de mire ez megtörténne, a jegybankárok hónapról hónapra a kamatvágásra voksolnak. Az utóbbi esztendőkben a forint azért tudta "viszonylag jól átvészelni a vészterhesebb időszakokat", mert a kamatkülönbözet az euróhoz képest magas volt, ami az árfolyamot az erősödés felé hajtotta.
A szakember utalt arra is, hogy a gyengülés fő oka azonban nem ez, de szorosan összefügg a magyar helyzettel.
Törökországban a jegybank - a líra gyengülése miatt - közvetlenül beavatkozott a devizapiacon, dollárt adott el, és lírát vásárolt. Ennek hatására a török fizetőeszköz gyengülni kezdett. A szomszédos Ukrajnában tüntetés tüntetést követ, ezek nélkül akár 295 és 298 forint közötti euróárfolyam lenne reális.
Az ING Bank szakértője azt tapasztalja, hogy azok a befektetők, akik ebben a két országban voltak érdekeltek, most - veszteségeik csökkentése miatt - tőkét vonnak ki. Így a feltörekvő piacokra az általános bizalmatlanság a jellemző. Kolba Miklós emlékeztetett arra, hogy a 304 forintos euró árfolyam egy úgynevezett technikai szint volt, amelyen sokan megszabadultak befektetéseiktől, szakszóval élve ez a szint "elesett", és megnyílt az út a még gyengébb forint felé.
Kolba szerint az euró árfolyama rövid távon 300 forint fölött ragadhat, de az országgyűlési választások környékén a 310-312 forintot is elérheti majd. Ennél tovább egyenlőre nem érdemes prognózisokat készíteni - mondta az ING Bank szakértője.
Az Equilor Befektetési Zrt. tegnapi sajtótájékoztatóján elhangzott: az év végére az euró árfolyama - optimista forgatókönyv szerint - visszakerülhet ugyan a 295 forintos szintre, jövőre azonban már a 310 forint körüli sáv tűnik reálisnak.
Szántó András, a társaság lakossági üzletágvezetője arra is figyelmeztet, hogy idén a hazai fizetőeszköz hullámvasútra ülhet. Ha a Fidesz ismét kétharmados parlamenti többséghez jutna, akkor a forint elszállhat és elképzelhető akár a 320 forintos euró árfolyam is, vagy akár még ennél is többet kellene majd adni egy euróért. Ha csak egyszerű többséget szerezne a jelenlegi kormánypárt, akkor nem kizárt, hogy a forint ismét a 290-300 forintos sávban kerülne.
A gyengülő pályára állt forint miatt az államadósság növekedésére is számítani lehet. Még növekvő GDP mellett is beragadhatunk a 79-81 százalékos sávba.