elemzés;csődkockázat;

- Magyarország továbbra is kockázatos

Argentína kétharmad valószínűséggel csődbe megy, legalábbis ezt kell gondolnunk, ha komolyan vesszük S&P Capital IQ országkockázati listáját, amelyet a dél-amerikai ország vezet 66,3 százalékkal. A mutató kumulatív csődkockázati valószínűség (CPD) névre hallgat, és az országkockázati felárakból (CDS) számítják.

A most megjelent lista második helyezettje Venezuela 55,4 százalékkal, majd Ciprus, Ukrajna Pakisztán és Egyiptom következik. Új tag a tíz legkockázatosabb állam között Szerbia.

Magyarország is a kockázatos országok között szerepel, bár némileg javított, a tavalyi 20. helyről a 22-re sikerült kerülni. A magyar országkockázati felár (CDS) több éves mélypontot ért el (231 bázispont), ami bizakodásra is okot adhatna, de ha megnézzük a bontását, akkor láthatjuk, hogy nagyjából 2/3 részben a javuló külpiaci folyamatoknak tudható be, és csak 1/3 részben a hazai eseményeknek - figyelmeztetnek az elemzők.

Ha a csődmutatókat nézzük, a pénzügyi válság kirobbanása óta a legalacsonyabb szintekre süllyedtek a szuverén adósok csődkockázati mutatói a negyedik negyedéves jelentésben - írja elemzésében a Portfolió.hu.

A CDS-mutatók összességében 9,5 százalékkal csökkentek a tavalyi utolsó negyedévben, mivel kedvező hangulat uralkodott a világ piacain.

A legkevésbé kockázatos országok listáját az északiak vezetik (Norvégia, Svédország, Finnország, Dánia), ezután Németország következik.

Túlkorrigálták a 2013-as büdzsét. A parlamenti többség addig módosítgatta (összesen hétszer) a tavalyi költségvetést, hogy végül nemcsak sikerült az államháztartásihiány-tervezeten belül maradni, de egyenesen alulteljesült a hiánycél: az államháztartás központi alrendszerének 2013. évi hiánya 82,6 százalékra teljesült. (Az utolsó módosítás, december 4. után a központi alrendszer hiánya 74,35 milliárd forinttal, 1125,184 milliárd forintra nőtt.)