antiszemitizmus;Orbán Viktor;DK;Szakály Sándor;

- Szakály fejét követeli Orbántól a Demokratikus Koalíció

"Egy miniszterelnöktől nem elég, ha nem antiszemita. Egy miniszterelnöknek a legkeményebben fel kell lépnie a kétértelmű mondatok ellen, és fel kell lépnie, ha valaki a holokauszt áldozatainak emlékét meggyalázza" - írta Orbán Viktornak címzett írásbeli kérdésében Oláh Lajos. 

A Demokratikus Koalíció (DK) politikusa a kormány által alapított Veritas Történetkutató Intézet vezetőjének, Szakály Sándornak az 1941-es, Kamenyec-Podolszkba történt deportálást "idegenrendészeti intézkedésnek" minősítő kijelentése miatt a napokban feljelentést is tett holokauszttagadás miatt, most pedig írásbeli kérdésében az igazgató leváltását követeli Orbántól - feltéve, ha a kormány nem ért egyet Szakály kijelentésével. 

Amiért egyébként az igazgató utóbb bocsánatot kért, mondván: "nem sértegetni akartam, azt használtam, ami az akkori időszakban szakkifejezés volt." (Amúgy a korabeli, 1941. augusztusi lapok használták a "közjogi helyzetük tisztázása" kifejezést is, megemlítve, hogy az "idegenek a mostani háború során nemzethűségi szempontból teljesen megbízhatatlanok és káros politikai tevékenységet fejtenek ki"- a szerk.) Megírtuk, éppen emiatt bírálták sokan Szakályt. Karsai László történész például a minap kifejtette: az akkori esemény "etnikai tisztogatás" volt. Hozzátette: ugyanez a gond Szakály egy másik, szintén a "tömeggyilkosok" kifejezését átvevő szóhasználatával, amikor is nem antiszemita-kérdésről, hanem "zsidókérdésről" beszélt.

Szakálynak a Népszabadságban tegnap megjelent interjújában is mentegetőzött, a DK feljelentésére pedig úgy reagált: "nem követtem el azt, amivel vádolnak", és hozzátette: nem vonta kétségbe a történteket, "de a jelek szerint a pontos szóhasználatért megkövezés jár". Szakályt egyébként a minap auschwitzi tanulmányútra hívta a magyarországi Élet Menete Alapítvány, mondván: ha részt vesz az április 28-i a emlékprogramon, akkor az egykori haláltáborban 54 ország több ezer zarándokával, túlélőkkel, és leszármazottaikkal közösen meggyőződhet arról, hogy hová vezetnek az "idegenrendészeti intézkedések".

Újabb földrengés volt Nógrád megyében Herencsény térségében, amely a január 19-i fölmozgás utórengése - közölte a Magyar Tudományos Akadémia Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma szerdán a Facebook-oldalán.