Blatter úr, a FIFA elnöke mindig is érzékeny volt a politikára, s nem próbált úgy tenni, mintha a sport - jelesen a foci - valami külön szigetet képviselne globálissá váló világunkban. Sőt, inkább azt vallotta, hogy a gömbölyű játékszer képes arra, hogy a politikai ellenfeleket is egy futballpálya köré ültesse. Használta is a labdarúgást a politikai konfliktusok elsimítására. Elég csak arra utalnunk, hogy Blatter személyes presztizsét latba vetve érte el, hogy a legutóbbi világbajnokság az apartheid szörnyűségeit túlélt, s abból föltápászkodó Dél-Afrikában legyen. S alighanem az is politikai megfontolás tárgya volt - noha érvelni magunk nem nagyon tudnánk mellette -, hogy 2022-ben a sok vihart megélt Öböl mentén húzódó Katar rendezzen foci vébét.
De talán túlságosan is a politika bűvkörébe került a FIFA elnöke. Elveszteni látszik egykor híres óvatosságát, s szem elől tévesztette, hogy a futball nem csak jó célok szolgálatába állítható. Négy éve még ellenezte, hogy politikus - nevezetesen Bajnai Gordon akkori miniszterelnök - adja át a frissen alapított, s magyar kezdeményezésre született Puskás-díjat, idén azonban már nem tudott ellenállni Orbán Viktor cseleinek.
Jóllehet sosem fogjuk megtudni, hogy került a hivatalban lévő magyar miniszterelnök a zseniális futballistával, Zlatan Ibrahimoviccsal egy társaságba, a svájci magyar nagykövetségről ugyanis hiába várjuk a választ, hogy Blatter valóban a berni magyar nagyköveten keresztül kérte volna fel Orbánt az Aranycsapat kapitányáról elnevezett díj átadására, azt világosan látjuk, hogy Puskás holtában is része lett a most induló választási kampánynak.
Azt maga a FIFA is megerősítette, hogy a javaslat a díjátadás személyére Felcsútról érkezett, de hogy ezúttal miért mondtak igent, négy éve pedig nemet arra, hogy a díjátadó politikus legyen, azt nem tudnánk megmondani. A FIFA pedig nem akarja beleártani magát egy tagországának belpolitikájába.
Hacsak a két szóban forgó miniszterelnök egykori játékos karrierje nem szolgál némi magyarázattal. Bajnai, mint hajdan volt kapus, védekező játékos, Orbán pedig a pályán is és a politikában is támadó. Blatter meg ezúttal úgy fújta a sípot, hogy senki ne vádolhassa részrehajlással.