"Horthy Miklós/Dicső szellemének napfényragyogása/Reményt és áldást sugározna/A magyar lelkek elsötétülő pitvarába. /Bennem eleven él még/Nem halt meg a remény./Harsányan kiáltok az ég felé:/Ébredj! Horthy Miklós fővezér. (vitéz Medveczky Márton verséből.) E pár sor a Vitézi Rend honlapjáról való, ahol a hátborzongatótól a szórakoztatóig minden megtalálható e szervezet anakronisztikus világáról. Ez az a "cég", mely gyűjtést indított Horthy lovas szobrára. Egy (sok) ilyen műalkotást a Jobbik is követel.
Ennek a kövületnek "rendtársa", rendezvényei kedvelt előadója Szakály Sándor történész. Aki Gömbös Gyula "méltó" új síremlékét avatta fel 2002-ben. És aki a csendőrség szakértője is.
Ő az, aki a Veritas új történelemsíkosító intézetet vezeti. (Veritas, vagyis igazság - micsoda blaszfémia!) Azt az intézményt, amelynek alig is titkolt célja, hogy gyűlölködésre vágyó szélsőségesek bizonyos igényeit kielégítse, még a választás előtt. (Majdnem azt írtam: választások, pedig idén már csak egyet fordulunk az urnánál.)
És azt az intézményt, amelynek már az első nyilvános bemutatkozása - Szakály révén - egy gyalázatos kiszólás volt. Tudniillik, hogy 1941-ben a zsidók Kamenyec-Podolszkba történt deportálása "inkább idegenrendészeti eljárásnak tekinthető".
(El sem merem képzelni, miket mondhatna "véletlenül" Szakály a haláltáborokba hurcoltakról. Netán azt, hogy azért vitték el őket, mert odahaza nem tudtak kellőképpen koncentrálni? Brrr!)
Nem idézem a további, a sok rémes kitételt, csak ezt az egyet: "a népbíróságok 1945 utáni tevékenységének elemzésekor azt is rögzíteni kell, hogy ezek visszamenőleges hatállyal hozott jogszabályok alapján ítélkeztek. Erre azonban nem lett volna szükség, mivel a korabeli törvények alapján is felelősségre lehetett volna vonni a keretlegényeket, ugyanis ők nem voltak felhatalmazva arra, hogy a munkaszolgálatosokat agyonverjék".
Te jó ég! Kik voltak erre törvényileg "felhatalmazva"? Más kérdés, hogy megtették.
Vasárnap az ATV-ben már ezt mondta: "akit ezzel megsértettem, én megkövetem". "Nem sértegetni akartam, én egy olyan kifejezést használtam, ami az akkori időszakban egy szakkifejezés volt."
Szerinte szakmai kérdésről van szó, amely "sajnos politikai konstellációba került". Igen, emberek tömegeinek legyilkolása valóban hajlamos "konstellációba kerülni".
A kijelentései nyomán leváltását, lemondását követelték, de leváltani nem fogják, nem azért tették oda éppen őt…
Szakály meg maga közölte, nem gondolja, hogy le kellene mondania. Elmondta azt is, hogy ezek után nem vesz részt a holokauszt megemlékezéshez kapcsolódó konferencián, amelyen előadása is lett volna, mert úgy gondolja: az a helyes, ha személye, vagy a nyilatkozata körül ilyen vita alakult ki, akkor ne szólaljon meg a holokauszt-konferencián. Kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: "bűntudatom nincs, mert nem követtem el bűnt az én felfogásom szerint. Lehet, hogy tévedtem".
Mindenesetre már az sem egészen világos, mi keresnivalója lett volna neki egyáltalán a holokauszt-konferencián?
Jó hír: így megkímélte magát, és legfőképp Magyarországot, egy ronda botránytól. Képzeljük el, ha épp ott kezd el korabeli "szakkifejezéseket" használni.