Egy komplex társadalmi probléma épp azokon csapódik le, akik segíteni próbálnak - talán így jellemezhető leginkább az a tüntetés, melyet az Orczy Egyesület szervezett szombat délelőtt Budapesten, a Kék Pont hálózat VIII. kerületi épülete előtt.Hivatalosan a tűcsereprogram ellen szervezték a demonstrációt, az azonban a szónoklatból és az azt követő vitákból is nyilvánvalóvá vált, hogy a valódi probléma maga a drogfogyasztás. A tüntetőknek a veszélyes drogszeméttel, a drogfogyasztók által okozott károkkal van problémájuk.
Ezzel szemben a Kék Pont dolgozói azt állítják: a tűcsereprogram felszámolása nem szünteti meg a drogfogyasztást. A projekt ugyanis egy kapu, egy kapcsolat felvételi lehetőség a drogfogyasztóval. Önmagában ez azonban nem elég a rehabilitációhoz, működő drogambulanciára, egy valódi drogstratégia végrehajtására lenne szükség - állítja Barta Erika, a Kék Pont kommunikációs igazgatója. Ilyen széleskörű drogstratégia,- és ambulancia, mint a józsefvárosi sehol nem található. (Idén az Emberi Erőforrások Minisztériumában 10 millió forintot ad az önkormányzatnak a drogszemét felszámolására.)
A tüntetésen mintegy hatvanan jelentek meg, megközelítőleg azonos arányban az Orczy Egyesület, a Kék Pont és a sajtó képviselői. Gondos Judit, a tüntetés főszervezőjének beszéde volt az esemény egyetlen fix pontja: felszólalásában vázolta, milyen közállapotok uralkodnak a kerületben az eldobott tűk és a drogosok miatt, és ezért a ,,kékpontos" tűcsereprogramot, valamint annak "önjelölt szakértőit, álszent, szemforgató érdekvédőit" tette felelőssé.
Majd az egyesület és szimpatizánsai ,,elővették" a közhely- és demagógia-szótárt: mondván, az ő adójukból ne osztogassanak tűket a dogosoknak. Ezt egy kerületi házmester fogalmazta meg, akinek háza épp a Kék Ponttal szemben található.
Többször elhangzott, hogy az alapítvány képviselői azért védik a programot, mert ezért milliós fizetést kapnak, valamint az, hogy nem is élnek a VIII. kerületben, hanem csupán "lejárnak a rózsadombi lakásukból tűket osztogatni". Az ellenzők azzal is érveltek, hogy a program más kerületekből is idecsábítja a drogfogyasztókat - ezt azonban Barna Erika egy egyszerű statisztikával cáfolta: a program résztvevőinek 87,2 százaléka józsefvárosi lakos.
A tiltakozók úgy vélik, hogy a program ellenére is használt tűket alkalmaznak a drogosok, ezeket pedig eldobálják, ami veszélyt jelent a kerületi lakosokra, gyermekekre, állatokra. Barna Erika lapunknak elmondta: ha nem lenne tűcsere, sokkal nagyobb lenne a fertőzésveszély, hisz a droghasználók akkor is drogoznának, de nem kerülnének a szakemberek látóterébe.
A tüntetésen megjelent Kaiser József, fideszes önkormányzati képviselő is, aki kifejtette: a Kék Pont ígéretével ellentétben semmit nem tett az eldobált tűk összegyűjtése érdekében. Állítása szerinte a tűcsereprogram nem megoldás a drogfogyasztás visszaszorítására. Néhány Kék Pont szimpatizáns megkérdezte a képviselőt, szerinte mi hozhatna valódi eredményét - de választ nem kaptak. S hogy a fontos embert beszédében ne zavarják ,,felesleges" kérdésekkel, a jelenlévő polgárőrök - akik nem tudni miért, szorosan körbeállták a képviselőt -, a teljesen békés kérdezőket távolabb tessékelték a nem létező vitától.
Eközben az egyik polgárőr megjegyezte: majd ők megoldják a drogproblémát. Ez nem hangzott különösebben megnyugtatóan, hogy átfogó drogstratégia és prevenció helyett a fideszes önkormányzati képviselő fogdmegjei gondolják úgy, rájuk vár a helyzetet megoldása. Később Kaisert vitára invitálta egy kerületi lakos, ám a képviselőtől mindössze annyi telt, hogy közölte vele, ostobaságokat beszél (egy egyetemi adjunktussal állt szemben - szerk.), majd hátat fordított, és elment.
Hogy a tűcsere program ellen tüntetők mennyire nem akarták meghallgatni a Kék Pont érveit, jól jelzi, hogy a demonstráció előtt nem keresték meg az alapítványt. Gondos Judit, az Orczy Egyesület képviselője a tüntetés előtt Barna Erikának csupán annyit mondott: azért hagyták ki ezt a lépést, mert ők csak a véleményüket akarják mondani. Egyúttal elutasította azt is, hogy a tüntetés után leüljenek a Kék Pontban és megbeszéljék a problémát.
Az elmúlt években több önkormányzat is megszüntette a tűcsereprogramot, vagy gyakorlatilag ellehetetlenítette. Jó ötlet volt ez? - kérdeztük Zacher Gábor toxikológust, a HM Egészségügyi Központ baleseti sürgősségi osztályának főorvosát. - Nem. Fontos dolog volt, mert egy fajta biztonságot adott a szerhasználóknak a fertőző betegségek ellen, és itt nem elsősorban az AIDS-re gondolok, hanem ami nálunk sokkal gyakoribb, a Hepatitis C vírusra. A függők le tudták adni a használt tűt és kaptak helyette sterilt.
Másodszor ad támogatást az amerikai MAF a Kék Pontnak
A MAC AIDS FUND new yorki központja immáron másodszor ítélte támogatásra méltónak a Kék Pont pályázatát, és 2014-ben is támogatja az alapítvány tűcsere programját 5 millió forinttal. Jelen pénzügyi támogatással a Kék Pont egy olyan különösen nagy kockázatú intravénás drogfogyasztói közösségben erősítheti ártalomcsökkentő tűcsereprogram szolgáltatásait, melynek elsődleges feladata a HIV és hepatitis fertőzések kialakulásának és terjedésének megelőzése. A program jelenleg több mint 3400 regisztráltat ér el.
A támogatás 2014-ben hozzájárul az alapítvány által biztosított steril eszközök kiszámíthatóbb hozzáférhetőségéhez, az ingyenes HIV szűrések rendszerességéhez, az azonnali eredményt kimutató nyálteszt-eljáráshoz, majd a tanácsadás és szükség szerint kezelésbe irányítás komplex gyakorlatának erősítéséhez, az érintett közösségnek szóló szex-edukációs folyamatokhoz, és a speciálisan nőknek létrehozott, "Csere Csak Csajoknak" program fejlesztéséhez.
*
A MAC AIDS Fund (MAF) a MAC AIDS alapítványa, 1994-ben alapították (köztük két professzionális sminkmester) , hogy segítse a világon HIV-vel vagy AIDS-szel együtt élő férfiakat, nőket és gyerekeket. Mac Aids Fund (MAF) a MAC AIDS alapítványa, 1994-ben hozták létre, HIV és AIDS-ben szenvedők megsegítésére. Az alapítvány úttörő, mivel anyagi támogatást is nyújt a fertőzötteknek.
A MAF elkötelezte magát amellett, hogy felhívja a figyelmet a szegénység és az AIDS közötti összefüggésre, és olyan szervezeteket támogasson, amelyek a HIV-pozitív vagy AIDS-es embereket segítik és a vírus terjedése ellen küzdenek. Mindeddig a MAF 270 millió amerikai dollárt gyűjtött össze kizárólag a VIVA GLAM rúzsok és szájfények eladásából, melynek száz százalékát* az AIDS elleni harc céljára adományozza.
Mi mindenre elég egy M.A.C VivaGlam rúzs?
- 200 db steril fecskendőre vagy
- 1,3 db HIV (nyálteszt) gyors tesztre vagy 1db hepatitis tesztre, vagy
- 75 db óvszerre, vagy
- 56 db terhességi tesztre, vagy
- 1 óra pszichiáter-addiktológus és /vagy jogász konzultációra, vagy
- 2 óra szociális munkás konzultációra