Hazánk demokratikus és alkotmányos berendezkedésének fundamentumát a szabad választás joga és lehetősége jelenti.
Az általános választások időpontjának kitűzését az Alaptörvény a köztársasági elnök kizárólagos jogkörébe utalja, meghatározva annak alkotmányos feltételeit is. Alaptörvényünk kimondja: "az országgyűlési képviselők általános választását – az Országgyűlés feloszlása vagy feloszlatása miatti választás kivételével – az előző Országgyűlés megválasztását követő negyedik év április vagy május hónapjában kell megtartani". További törvényi megkötés az is, hogy a szavazást vasárnap kell tartani, és a választás napja nem eshet a munka törvénykönyve szerinti munkaszüneti napra, továbbá húsvét- és pünkösdvasárnapra.
Az utóbbi három országgyűlési választás alkalmával Magyarország polgárai minden egyes alkalommal április első felében juttathatták kifejezésre akaratukat. Amikor a 2014-es választások kiírásáról döntöttem – e hagyomány tisztelete mellett – az alábbi négy szempont vezérelt:
1. Magyarország polgárainak jogos elvárása, hogy a választási kampány időszaka ne nyúljon a szükségesnél és indokoltnál hosszabbra. Ezt a szempontot tiszteletreméltó elődeim is fontosnak tartották, amikor kiírták a választások időpontját.
2. Magyarország érdeke – demokráciánk közel két és fél évtizedes történetének közös tapasztalata alapján –, hogy politikai nemzetünk tagjaitól a 2014-ben felhatalmazást kapó új Országgyűlés mielőbb megalakulhasson, és az új kormány mielőbb munkához láthasson.
3. Magyarország pillanatai drágák, ezért hazánk polgárai szempontjából kiemelten fontosnak tartom, hogy az Európai Unió új költségvetésében rendelkezésünkre álló, több ezer milliárd forintnyi fejlesztési forrás felhasználását semmi se hátráltassa. Minél előbb lesz új felhatalmazással bíró kormány, a vállalkozások, intézmények, önkormányzatok és családok annál előbb juthatnak hozzá az ország gyarapodását és polgárainak jólétét szolgáló forrásokhoz.
4. Egy ország élete azonban nemcsak a pénzről, a gazdasági lehetőségekről szól, hanem az itt élők békéjéről és nyugalmáról is. Ezért a választások időpontját meghatározó döntésemmel azt is elő kívánom segíteni, hogy – túljutva a politikai pártok versengésével szükségszerűen együtt járó zajos kampányidőszakon – a húsvéti ünnepek lehetőleg már olyan békés és nyugodt keretek között telhessenek, ami mindannyiunk személyes és közös reménye, jogos óhajtása – bármi legyen is a hitünk.
Mindezt figyelembe véve, élve az Alaptörvényben a köztársasági elnökre ruházott jogokkal és kötelezettségekkel, a mai napon meghozott elnöki határozatommal az országgyűlési választás időpontját 2014. április 6. napjára tűzöm ki.
Áder János
Magyarország köztársasági elnöke
MSZP: nem okozott meglepetést az időpont bejelentése
Nem okozott meglepetést, hogy a köztársasági elnök április 6-ára írta ki az országgyűlési választást, sok fideszes politikus korábbi "elszólása" már jelezte, hogy a döntés jóval hamarabb megszületett - reagált az államfő szombati bejelentésére Mesterházy Attila, az MSZP elnöke.
A pártelnök közleményében emlékeztetett arra: már korábban hangsúlyozták, hogy az ország számára előnyösebb és olcsóbb lenne, ha azonos időpontban lehetne megtartani az országgyűlési és az európai parlamenti választásokat.
Az április 6-i időpont azt azonban lehetővé teszi - fűzte hozzá - , hogy az ország "a lehető leggyorsabban menessze a leszerepelt Orbán-kormányt, s egy új, az összefogás koalíciója által alkotott kabinet vezetésével keressen kiutat a válságból".
Az MSZP és az összefogás pártjai készen állnak a megméretésre - zárul az ellenzéki párt elnökének közleménye.
Együtt-PM: valószínűsíthető volt, hogy a lehető legkorábbi időpontra írják ki a választást
Az elmúlt hetek két fejleménye is valószínűvé tette az Együtt-PM szerint, hogy a lehető legkorábbi választási időponttal kapcsolatos "kormánypárti döntés" nem változik. Így reagált közleményében a szövetség az államfő szombati bejelentésére, amelyben április 6-ára írta ki az országgyűlési választást.
Mint írták: "Orbán Viktor rezsimjére egyaránt fenyegetést jelent a kormányváltó szövetség közös listája és mindaz a disznóság, ami a Paksi Atomerőmű bővítésével kapcsolatban eddig kiderült". Az Együtt-PM álláspontja szerint a Fidesznek sietnie kell, mert minden nap egy újabb lelepleződést jelent.
"Minél több idejük marad rá, a kormányváltást akaró erők és választópolgárok annál jobban meg tudják szervezni magukat, hogy a választás napján elzavarják a hatalomból Orbán Viktort és tettestársait" - olvasható a szövetség közleményében.
Kiemelik: április 6-ig már három hónapnál is rövidebb idő van hátra, amely elég ahhoz, hogy az Együtt-PM a választókat ne csak a Fidesz kormányzásának káraival szembesítse, de együtt felmutassa azt az alternatívát is, amelyre érdemes szavazniuk.
DK: az államfő "csak bejelentette az Orbán által igényelt időpontot"
A Demokratikus Koalíció (DK) úgy látja, hogy miután a "kormánypárti elszólásokból" sejteni lehetett, mikor tartják az országgyűlési választást, az államfő lényegében "csak bejelentette az Orbán Viktor által igényelt időpontot" - mondta Vadai Ágnes, a DK alelnöke.
Vadai Ágnes közölte: a DK megnyugvással fogadta a hírt, hogy Áder János köztársasági elnök a lehető leghamarabbi időpontra írta ki az országgyűlési választást. Értékelik - folytatta - , hogy a lehető legrövidebb lesz a kampány és az új kabinet a lehető leghamarabb fel tud állni. Szavai szerint a kampány rövidsége azért is jó, "mert ismerve a Fidesz módszereit, iszonyatos mennyiségű mocsok fog rázúdulni Magyarországra és ebből még az a kevés is sok lesz".
A független képviselő az április 6-i időpontot azért is megnyugtatónak nevezte, mert így "Orbán Viktor és a maffiakormány hamarabb távozik majd a hatalomból". Kijelentette: ezt követően helyre kell állítani a demokratikus intézményrendszert, a szabadságot, a társadalmi szolidaritást és növekedési pályára kell állítani a gazdaságot. Ezeket a feladatokat az új demokratikus kormánynak kell majd elvégeznie - fűzte hozzá.
Liberálisok: az ellenzéki összefogás a lehető legkorábban leválthatja a kormányt
A Magyar Liberális Párt szerint azzal, hogy Áder János köztársasági elnök április 6-ára tűzte ki az országgyűlési választást, lehetőséget adott az ellenzéki összefogásnak a jelenlegi kormány lehető legkorábbi leváltására.
Úgy fogalmaztak: április 6-án szükség van mindazok voksára, akik elkötelezettek a demokrácia, a szabadság, az európai értékrend megőrzése, "és az ezekkel ellentétes elveket valló Orbán-kormány leváltása mellett".
Hangsúlyozták, hogy a rendkívül rövid kampányidőszak és az új választási törvény a korábbinál is nagyobb felelősséget ró a választópolgárokra.
A Liberálisok az ellenzéki összefogás tagjaként készek kivezetni Magyarországot a gazdaságban és a társadalomban egyaránt tapasztalható válságból - olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben. Hozzátették, hogy az elkövetkező 79 nap rövid, de elegendő lesz arra, hogy meggyőzzék a választókat programjuk hitelességéről, az összefogásban rejlő erőről, és arról, van alternatíva a jelenlegi hatalommal szemben.
LMP: a későbbi időpont nem kedvezett volna a kormánypártoknak
Az LMP elismeri, hogy az államfő szuverén joga meghatározni a választás időpontját, amit minden politikai szereplőnek tiszteletben kell tartania - mondta Schiffer András szombaton az MTI-nek. A Lehet Más a Politika társelnöke szerint az viszont eddig is "nyilvánvaló volt", hogy a későbbi időpont nem kedvezett volna a kormánypártoknak.
A frakcióvezető úgy fogalmazott: ha például május végén, az európai parlamenti választással egyszerre tartották volna az országgyűlési választást, akkor addigra minden bizonnyal a "rezsiblöff" már lelepleződött volna.
Hozzátette, az LMP eleve a legkorábbi időpontra, április 6-ra várta a választások kiírását, pártjuk már hónapok óta így készül.