Orbán Viktor;Paks;orosz hitel;erőműbővítés;

Fotó: MTI/Kovács Attila

- Orbán: Moszkva sokkal jobb mint az IMF

A németek és az oroszok is megszálltak minket, de most a magyarok mindkét népnek egyenrangú partnerei; Paks nélkül nincs se gazdaság, se rezsicsökkentés; jön a rezsicsökkentés harmadik hulláma - Orbán Viktor interjúban szereti az orosz medvét.

Annak az eredőjét látjuk, amit a miniszterelnök pár hónappal ezelőtt Indiában mondott, miszerint négy-öt év múlva Magyarországon lehet a legolcsóbb az áram egész Európában? - ezzel nyitotta a Kossuth Rádió 180 perc című produkciójának műsorvezetője a paksi bővítésről szóló beszélgetést. Így Orbán Viktor könnyen lehetett lakonikus, hogy azt mondja: ez a cél. Azért később a részletekbe is belement, de a homály ettől nem tisztult fel - ugyanis arra a kérdésre, hogy lesz-e hatósági áramár, a rezsiharc domborítása volt a válasz, mivel a kormányfő szerint ez az a folyamat, aminek a végén a lakosság és a vállalati szféra egyaránt olcsó árammal működhet.

Azt viszont sokkal tagoltabban mondta, hogy a paksi bővítésre a parlament kötelezte a kormányt (igaz, az eredeti nyilatkozatot még szocialista miniszterként jegyző Molnár Csaba DK-s politikus nem emlékszik rá, hogy akadt volna ilyen passzus a szövegben). És egyébként is, nyomatékosított Orbán, a paksi atomerőmű nélkül ma nincs gazdasága Magyarországnak, vagy ha lenne is, akkor szegény lenne és lerongyolódott. (Ja, és az erőmű nélkül rezsicsökkentés sem lenne.) A cél, hogy Paks hosszútávon képes legyen előállítani a kellő energia 40-45 százalékát, ehhez pedig fent kell tartani azt a nukleáris-energetikai megállapodást, amit még a Szovjetunióval kötöttek a magyarok.

A szezont a fazonnal pedig nem érdemes összekeverni, oktatja az országot a miniszterelnök, és bizonygatja, hogy az oroszoktól sokkal jobb hitelt felvenni, mint az IMF-től, ugyanis utóbbi azt akarta, hogy megadóztassák a magyar nyugdíjakat, ne sarcolják a bankokat és így tovább. (A jelek szerint a miniszterelnök úgy érzi elég idő elmúlt már az óta, hogy egy frakcióülésen ismertette az IMF vélt követeléseit, amelyekről aztán később elismerte, hogy ő olvasta ki azokat a sorok közül, és az IMF is tételesen cáfolta az orbáni állításokat.) Bezzeg Moszkvával csak a konkrét  kell beszélgetni. Ráadásul ez az egész Magyarország függetlenségét nem változik - a cél az, hogy a jelenlegi helyzet több évtizedig fennmaradjon.

Az Oroszországhoz való viszonyulás tényleg nem egyszerű dolog, de a múlton nem lehet változtatni, a jövőt viszont lehet alakítani, és ebben a jövőben az a cél, hogy Magyarország egyenrangú partnere legyen Oroszországnak - ahogy például Németországnak is, pedig mind a kettő megszállta a magyar földet, rukkol elő egy érdekes ars poeticával Orbán. (Megjegyzendő: ez egy új, vagy korábban nem egyeztetett világkép lehet, ugyanis 2010-ben Lázár János még azt mondta: "a szabadságból és a demokráciából ad fel, aki az oroszokhoz közeledik". És Deutsch Tamás a Facebookon az utóbbi mondatot most kommentálta úgy, hogy: Lázárnak van igaza!) De Orbán szerint mindig is jó kapcsolatokat akartak kiépíteni Oroszországgal, amelyik nagy gazdasági erőközpont és óriási piac.

Az oroszoknak pedig mindez azért érdeke, mert nem akarják elveszteni Magyarországot - ahol gyakorlatilag 1966 óta vannak jelen a nukleáris energia piacán. De Orbán szerint bárki bármit mond, ebben a szerződéseben nincsenek kapcsolt részek, se gázszállításról, se semmiről. Ami sokkal fontosabb, hogy a jövőben a tömegközlekedést (vasút, busz, etc.) elektromos alapra kell helyezni, és az ehhez szükséges energiát Pakson kell előállítani. Sőt Orbán nyomatékosítja, hogy arra utal, miszerint az autókat is villanymotorral kéne üzemeltetni és erről már tárgyalnak is autógyárakkal.

Persze a környezettudatosságra még várni kell - de Orbán Viktor szerint a parlament miatt, ugyanis az alternatív energiaforrások kiaknázását túl drágának találta a jelenlegi technológia mellett a T. Ház, így egyelőre az atomot favorizálja.

És persze ha érzékeny téma, akkor elő a rezsicsökkentéssel. Bingó, reagálja Orbán arra a műsorvezetői felvetésre, hogy az áram, a gáz avagy a távhő tarifája csökken-e. A mértékről a frakcióülés dönt majd, úgyhogy Orbán számadatokkal nem szolgál, de ígéri jó kis rezsicsökkentés kerekedik mindjárt. (Igaz, azt sem tudja hivatalosan, hogy a választások előtt nyesi vissza a rezsit vagy a választások után.) És lesznek visszavásárlási mozgások is - magyarán kivonuló energiaszolgáltatókat felvásárol az állam. Mert ahol monopólium közeli helyzet van, ott sokkal jobb az állami egyeduralom mint a privát egyeduradalom.

A kormányoldal több százmillió forintos új piacot teremtett a fogyasztóvédelmi törvény decemberben elfogadott módosításával, az így létrehozott üzletből pedig most a Fidesz ifjúsági társszervezete, a Fidelitas néhány fővárosi vezetője is készül profitálni - írja a Népszabadság.