;

Lázár János;

- Keserű jegyesség

Aki az oroszokkal üzletel, az nem állhat a szabadság pártján - állította még 2010-ben Lázár János. Ugyanaz a Lázár János, aki tegnap kiállt, és közölte, hogy kényszerházasságot kötöttünk az oroszokkal, de aggodalomra semmi ok, hiszen ebben mindkét fél megtalálja a maga örömét. Az már a vak komondor óta tökéletesen nyilvánvaló, hogy a Fidesznek meglehetősen sajátos elképzelései vannak a házasságról, de arra azért nem számítottunk, hogy Moszkvát megannyiszor ostorozó vezetői Putyin ölében kötnek ki.

A paksi atomerőmű bővítése alsó hangon 4-5 ezer milliárd forintba fog kerülni a költségvetésnek, ehhez a hitelt az orosz államtól kapja Magyarország, öt százalék körüli kamatra. Ez persze a beruházásnak csak a forintban mérhető költsége, az oroszoktól való energiafüggésnek sokkal nagyobb az ára. Nem csak a spájzba engedte be ezzel Orbán az oroszokat, hanem egyenesen a hálószobába.

Azt már láttuk tavaly, energiapiaci befolyásával mire képes Oroszország: Ukrajnát addig zsarolták, míg végül az utolsó percben lépett vissza az uniós társulási szerződéstől. Előtte ugyanezt tették Örményországgal. Az ukrán termékeket embargó alá vették, ezzel az ország exportja negyedével csökkent, majd az oroszok felemelték az Ukrajnának szállított gáz árát. Miután Kijev kikosarazta az EU-t, az oroszok 30 százalékkal csökkentették a gáz árát.

Erre az útra vezet a rezsicsökkentés, a keleti nyitás politikája és az orosz hitel felvétele? A kormány talán azt reméli, hogy magyar (értsd Fidesz közeli) cégek is szerepet kaphatnak a beruházásban, és Putyin segít nekik tovább csökkenteni a lakossági energiaárakat is. Néhány százmilliárdnyi beruházás, és havi pár száz forint nekünk rezsicsökkentés címén, plusz növekvő államadósság: ennyi a hozományunk. Putyin jövőre szeretné létrehozni Eurázsiai Unióját: nem kizárt, hogy számítana friss jegyesére is. Ha esetleg a magyar fél mégsem hajlana rá, lesznek eszközei, hogy meggyőzze őket. Lázár szerint ez mégis az évszázad üzlete. Tárgyalhatna 2010-es önmagával, aki azt állította: "A keleti szelek ebbe a térségbe demokráciát és szabadságjogot sosem fújtak."