Moszkva;Brüsszel;

- Orbán hitele

Brüsszel nem Moszkva, Európában elszaporodtak Putyin pincsijei, nem leszünk gyarmat - néhány emlékezetes mondat Orbán Viktortól, amelyeket ma egészen más megvilágításba helyez a paksi atomerőmű bővítéséről szóló orosz megállapodás. Putyin füttyentett, kicsit megrángatta a pórázt, pincsije felpattant egy repülőre, és néhány papírt aláírva a dédunokáinkat is eladósította.

Az építkezés költségeinek 80 százalékát az oroszok fedezik, 20 százalékát pedig a magyar állam - állítja Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Apró szépséghiba, hogy az a bizonyos 80 százalék egyelőre ismeretlen kondíciójú orosz hitel, ilyenformán pedig növeli az államadósságot. És az sem vigasztalhat bennünket, hogy "ilyen hitel a piacon sincs".
Alsóhangon háromezer milliárd forintról beszélünk, ez a GDP 10 százaléka. El lehet-e költeni ennyi adóforintot úgy, hogy nem számolnak utána alaposan megtérül-e?

Nem vizsgálják meg, hátha megoldható olcsóbban? Én egy olajradiátor vásárlásakor jobban utánaszámolok, hogy megéri-e, alaposabban körülnézek, hogy hol a legolcsóbb, pedig az messze nem az éves fizetésem 10 százalékát kitevő költség. Abszurdisztánban persze másképp működnek a dolgok, keleti szelek fújnak: a magánnyugdíj-pénztári megtakarításainkat is ugyanígy tapsolta el a Fidesz-kormány. Szintúgy háromezer milliárd forintot, ráadásul abból még egy atomerőmű sem épült.

Az államadósság és a nemzetközi szervezetek (EU, IMF) ellen harcoló délceg katona, Orbán ("nem pocakos, az a halálom") Viktor tábort váltott, és mégis inkább szeretne egy gyarmatot irányítani: Moszkva gyarmatát. Nem szereti, ha mindenféle kötelezettségszegési eljárásokkal abajgatják, amikor éppen a demokrácia alapköveit egyenként elhordja, hogy szülőfalujában stadiont építsen belőlük. Még akkor sem, ha ezért cserébe évi ezermilliárd forintot adnak, amit vissza sem kérnek.

Ha az EU/IMF párostól kapnánk bármilyen hitelt, annak feltételei, költségei nyilvánosak, az uniós csatlakozásunk feltételei szintúgy, a szándékot pedig népszavazás is megerősítette. A háromezer milliárdos paksi bővítésről se társadalmi egyeztetés, se hatástanulmányok, se közbeszerzés. Moszkva tényleg nem Brüsszel.