A Nápoly környéki szemétmizéria már évek óta tart, s a hatóságok mindez idáig nem találták meg a megfelelő ellenszert. Dél-Itália ezen régióját „halálos háromszögnek” és „tűzföldnek” is nevezik, mert az illegális szemétégetés katasztrofális következményekkel járt a környezetre nézve. Becslések szerint 1991-2013 között körülbelül 10 millió tonna szemetet, köztük veszélyes kémiai anyagot égettek el az éj leple alatt. Pedig az Európai Unió tiltja a nyitott hulladéklerakókat.
A hulladék megsemmisítése komoly üzletág, amire a nápolyi maffia, a Camorra a nyolcvanas évek végén tette rá a kezét. A szemét megsemmisítésénél a legalapvetőbb környezetvédelmi előírásokat sem tartják meg, szabálytalan módon égetik el az autógumit, oldószereket, sőt, különféle háztartási gépeket is. Ennek során a légzést nehezítő vegyi anyagok kerülnek a levegőbe. A helyi vállalkozások inkább a maffiát bízták meg a szemét „eltakarításával”. Így olcsóbb, másrészt nem is akarnának ujjat húzni a Camorrával. A hulladékégetésnek ez a módja azonban a mezőgazdaságot is keményen sújtja. A gyümölcsök fogyasztása gyakran életveszélyes. Vizsgálatok megállapították, hogy a terményeken arzén és nehézfémek nyomai találhatóak meg. Sőt, olyan területek is akadnak, ahol a radioaktivitás is magasabb lett a megszokottnál.
A kormány mostani drasztikus beavatkozását nemcsak az államkasszából kieső tetemes összeg, valamint a környezeti hatások indokolják. Egy nemrégiben napvilágot látott felmérés szerint a Nápolyt övező régióban a férfiak között 47 százalékkal magasabb a rákos megbetegedések aránya, mint az ország többi részén. A nők esetében negyven százalékos ez a drámai mutató.
A maffia ráadásul Észak-Itália felé is terjeszkedik. Olaszország első számú „maffiavadásza”, Franco Roberti tavaly év végén azt közölte, jelentős illegális szemétlerakót találtak a toscanai kisvárosnál, Pratónál. Itáliát valósággal sokkolták az ügyész kijelentései. Toscana, Firenze és a régió régi történelmi emlékek mágnesként vonzzák a turistákat. Bár a helyi politikai élet képviselői hevesen cáfolták az ügyész állításait, Roberti alighanem tudja, miről beszél. Kiválóan ismeri a szervezett alvilág módszereit, ő maga Nápolyból származik. Roberti már tavaly novemberben is arra figyelmeztetett, hogy a szemétmaffia egyre inkább Észak felé tart, de külföldre is terjeszkedni próbál: Romániát és Kínát említette. (A textiliparáról ismert Pratóban több tízezres kínai kolónia él.) Más források szerint a maffia Észak-Afrikába is „exportál” szemetet.
Silvio Berlusconi miniszterelnöksége idején a kormányzat csak látszatintézkedéseket hozott a „szemétmaffia” visszaszorításáért. A hatalmas szemétkupacoktól csak ideig-óráig sikerült megszabadulni. Csakhogy azóta sem javult jelentősen a helyzet. Áttörést jelenthet azonban, hogy múlt héten a rendőrség elfogta a „szemétkirálynak” is nevezett keresztapát, a 86 éves Manilo Cerronit, aki az illegális üzletágat felügyelte. Rajta kívül pedig hat személy került rendőrkézre. Hogy a helyi önkormányzatok is sárosak voltak az ügyben, mutatja, az őrizetbe vettek között van a régió egykori vezetője is.