Európai Unió;Nagy-Britannia;George Osborne brit pénzügyminiszter;

George Osborne brit pénzügyminiszter. Fotó: Toby Melville - WPA Pool/GEtty Images

- EU - reform nélkül hanyatlás

Az intézményi-szabályozási keretek teljes reformja nélkül végképp hanyatlásnak indul az Európai Unió - mondta szerdán a brit pénzügyminiszter Londonban, az Open Europe nevű konzervatív elemzőcsoport és a kormányzó Konzervatív Párt EU-szkeptikus alsóházi képviselőinek közös rendezvényén.

George Osborne emlékeztetett arra, hogy az unió kezd lemaradni az olyan feltörekvő gazdasági erőcentrumok mögött, mint Kína vagy India.

Az euróövezeti integráció eljutott arra a pontra, hogy már az EU intézményi felépítményének teherviselési határait feszegeti. Az európai szerződések ma már nem felelnek meg céljuknak, mivel megalkotóik nem számoltak egy olyan EU-val, amelynek egyes tagállamai "drámaian mélyebb integrációra" törekszenek, mint a többiek - mondta.

A pénzügyminiszter kijelentette: eközben Brüsszel, ahelyett, hogy szembenézne a valóssággal, "jogi tornászmutatványokra" kényszerül, megpróbálva "beleerőltetni" a jelenlegi EU-szerződésekbe egy olyan helyzetet, amelynek kezelésére e dokumentumokat nem tervezték.

Egy átlagos frankhiteles 2010 tavaszáig jobban járt, mintha forintkölcsönből vette volna meg a lakását. Akkor azonban Kósa Lajosnak, Szijjártó Péternek és Matolcsy Györgynek köszönhetően bedőlt a forint, fordult a kocka. A nemzeti bank (MNB) számításai szerint a hitelfelvételtől számítva mára több mint 70 százalékkal nőttek a svájci frank alapú hitelek adósainak terhei, írja közleményében Simon Gábor, az Országgyűlés Fogyasztóvédelmi bizottságának MSZP-s elnöke.