;

börtönbüntetés;Wieszt-ügy;

Wieszt János volt szocialista politikust vesztegetés miatt első fokon négy év börtönnel, 2 millió 200 ezer
forint vagyonelkobzá

- Négy év börtönre ítélték Wieszt Jánost

Elsőfokon 4 év börtönnel sújtotta a kétmillió forint csúszópénz elfogadása miatt Wieszt János volt szocialista politikust a Fővárosi Törvényszék - a bíró azzal indokolta a minősített esetű vesztegetés miatt kiszabott ítéletet, hogy ekszaporodtak a "korrupciós jellegű "cselekmények, és hogy Wieszt vezető helyzetével visszaélve követte el tettét. 

Négy év letöltendő börtönnel sújtotta Wieszt János volt újbudai MSZP-s politikust, az önkormányzat vagyongazdálkodási bizottságának egykori vezetőjét tegnap elsőfokon a Fővárosi Törvényszék, amiért egy 2007-es videófelvétel szerint 2 millió forint kenőpénzt vett át egy vállalkozótól.

Wiesztnek a - felvételen is szereplő - 2 millió 200 ezer forint elkobzásával és egy félmilliós pénzbüntetéssel is meg kell birkóznia. Két vádlott-társát, az ügyben segédkező két ügyvédet, 2-2 év szintén letöltendő börtönre, 5-5 év foglalkozástól való eltiltásra és 8 millió 200 ezer, illetve 5 millió forint vagyonelkobzásra ítélték befolyással üzérkedés miatt. Mindhárom vádlott leghamarabb büntetése kétharmadának letöltése után bocsátható feltételes szabadságra - igaz, a vádlottak az ítélet kihirdetését követően is szabadon távozhattak a bíróságról, mert az ügyészség indítványozta ugyan az előzetes letartóztatást, de ezt elrendelni nem látta indokoltnak a törvényszék. A korábban 14 hónapot már előzetesben, illetve házi őrizetben eltöltött Wiesztnek egy hasonló jogerős ítélet esetében kevesebb, mint 2 évet kellene börtönben töltenie.

A Wieszt-ügy éppen négy éve, 2010 tavaszán a választási időszakban pattant ki, sokáig nem volt egyértelmű, hogy a Fidesz lejárató akciója áll-e mögötte; a 2007-ben titokban készített felvételt a helyi Fidesz-frakció hozta nyilvánosságra az ominózus jelenettel, amint Wieszt átvesz egy borítékot, és egy önkormányzati üzlethelyiség is szóba került. Bár Wieszt először manipulációnak nevezte a videón látottakat, azt elismerte, hogy ő szerepel benne.

Hamarosan a felvételt készítő, és a pénzt átadó vállalkozó is felfedte kilétét, Gálfi István, a Qwerty Computer Kft. ügyvezetője közölte, hogy "a borítékba, gondosan megszámolva" tette a pénzt, és egy Bartók Béla úti üzlethelyiségről beszéltek, amelyet Gálfi cége 1992 óta bérelt az önkormányzattól, míg 15 év után szerinte indoklás és cserehelyiség biztosítása nélkül fel nem mondták a szerződésüket. Ezután megpróbálta megvenni az ingatlant, és elmondása szerint Wiesztnek ezután a bruttó vételár 10 százalékát kellett kifizetnie, különben nem adják el az ingatlant. Wiesztnek azért kellett a kétmillió, hogy az önkormányzat forgalmi áron eladja a bérlőnek a 18,3 millió forintra taksált üzlethelyiséget.

-Büntetése kétharmadának letöltése után szabadlábra kerülhet a politikus
-Sokáig arra lehetett gondolni, hogy a Fidesz áll az ügy mögött

A felvételt elmondása szerint a vállalkozó "életbiztosításként" készítette, és feljelentést pedig azután tett, hogy valaki megfenyegette. Wieszt sokáig nem tett érdemi vallomást az ügyben, bár voltak nyilatkozatai, melyek szerint akkor éppen kölcsönt kapott. Mindesetre az MSZP már a botrány kirobbanásakor menesztette a pártból.

Az indoklás szerint a vádlottak bűnössége már önmagukban a vallomásaik alapján is megállapítható lenne. Az egyik szerint a kenőpénzből sok embernek kellett adni, miközben Wieszt - mint kitért rá a bíró - a vádbeli időszakban 37 milliós évi jövedelem után adózott. A kenőpénz több esetben is az eladni szándékozott ingatlan értékének 10 százalékából, illetve az áfából tevődött össze. A vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetés miatt az ügyész korábban hét évnél hosszabb letöltendő büntetést indítványozott Wiesztre, míg a védelem nem látta bizonyítottnak a vádakat.

Bár a bíró enyhítő körülményként értékelte a cselekmény óta eltelt időt, szerinte az utóbbi időben elszaporodtak "a korrupciós jellegű" cselekmények elszaporodását, és Wieszt vezető helyzetével élt vissza. A per a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik másodfokon.

Egyértelműen szavazatszerzési célokat szolgál, hogy a Fidesz a nyugdíjasok, a családok és a nők védelmezőjeként tünteti fel magát, pedig a kijelentések mögött kevés a valós tartalom. Ehelyett még mindig a Bajnai- és Gyurcsány-kormányokat próbálják mumusként beállítani.