Sok esetben féligazságot vagy hazugságot tartalmaznak azok a kijelentések, amelyekkel a kormány a családok és a nyugdíjasok védelmezőjének próbálja beállítani magát. Tegnap például arról beszéltek, hogy a Fidesz megvédi a nyugdíjakat, "szemben a baloldallal, amelynek programja veszélyt jelent" az idősekre, míg a hét végén azt jelentették be, hogy a gyed extra megvédése érdekében kezdenek aláírásgyűjtésbe. Azzal is riogatnak, hogy az ellenzéki egyeztetés valójában titkos alkudozás, melynek végén az említett csoportok lesznek az áldozatok. A valóság azonban egészen más.
- Amit a Fidesz állít: A mostani kabinet, ahogyan eddig is tette, megvédi a nyugdíjasokat, és mindent megtesz terheik csökkentéséért.
- Valóság: A Fidesz-kormány szüntette meg az érdemi érdekegyeztetést, minden intézkedést úgy hozott meg, hogy azokat nem támogatták a nyugdíjas szervezetek, sőt, tiltakoztak ellenük. Az Orbán-kormány egy fiktív szervezetet hozott létre, amelyet újra Idősügyi Tanácsnak nevezett el. Orbán Viktorék átmenet nélkül vették el az idős és idősödő emberek korhatár előtti nyugdíját, a korengedményes és a korkedvezményes ellátásokat, visszamenőleg szüntettek meg szerzett jogokat, és szétverték a nyugdíjigazgatást. Folyamatosan megalázták a rokkantakat. A Fidesz az alaptörvényben rögzítette, hogy a járandósága mindenkitől elvehető, csökkenthető, vagy felfüggeszthető. Novemberben pedig elmaradt a nyugdíjkorrekció, mert a pénzromlás éves mértéke rekordalacsony volt augusztusban. Ám ez szinte kizárólag a rezsicsökkentésnek köszönhető, eközben az élelmiszerek és a gyógyszerek ára, vagyis azok a termékek, amelyekre az idősek a legtöbbet költenek, infláció fölötti mértékben emelkedtek.
- Amit a Fidesz állít: Ma ugyanaz a Gyurcsány Ferenc diktálja a forgatókönyvet a bukott baloldalon, aki a nyugdíjasokat teljes létbizonytalanságba sodorta.
- Valóság: 2002 óta több, mint 25 százalékkal nőtt a nyugdíjak vásárlóértéke 2010-ig, igaz, voltak olyan évek - például a válság idején -, amikor néhány százalékos csökkenés volt. Emellett ebben az időszakban több módon segítették az időseket. 2006-tól nyolc lépéses nyugdíjkorrekciós programot vezetett be a szocialista kormány. A változtatás a többi között az özvegyi nyugdíjakat is érintette, és igazságosabbá tették a különböző években megállapított ellátásokat. A szocialista kabinet állította vissza a méltányossági nyugdíj rendszerét is, melyet még az előző Fidesz-kormány szüntetett meg.
- Amit a Fidesz állít: A szocialista kormányzás alatt minden nyugdíjastól elvettek egyhavi nyugdíjat, a nyugdíjmegtakarításokat pedig elherdálták, hiszen a befizetéseket külföldi kézben lévő magánnyugdíjpénztárakba játszották át, amelyek ebből extraprofitot zsebeltek be, a nyugdíjasok létbiztonsága azonban veszélybe sodródott.
- Valóság: Olyan soha nem történt, hogy egy évben 12 helyett csak 11 hónapban kaptak nyugdíjat az idősek. 2009 májusban valóban megszavazta a parlament a 13. havi nyugdíj eltörlését, ám több fideszes és KDNP-s képviselő is az igen gombot nyomta. Az említett időszakban, vagyis 2009-ben az induló nyugdíjak összege az új számítás miatt csökkent, ám ez nem a nyugdíjasokat, hanem a még dolgozókat érintette. A háromezer milliárd forintnyi magánnyugdíjat pedig nem a szocialisták herdálták el, hanem a Fidesz-kormány lopta el, amikor államosította a magánkasszákban lévő vagyont. Orbán Viktor ígérete ellenére nem írták jóvá a pénzt az egyéni számlákon. Igaz, egyéni számlák sincsenek.
- Amit a Fidesz állít: A DK elnöke azt akarja, töröljék el Magyarországon a nyugdíjkorhatárt, és az állami nyugdíjakat is akár teljes mértékben kivonnák a rendszerből. Ezzel a kiskeresetűekre létbizonytalanság várna, sokaknak a végkimerülésig dolgozniuk kellene.
- Valóság: a DK éppen a kiskeresetűek, vagy a munka nélkül maradt, de még nyugdíjra nem jogosultak érdekében vezetne be változást. A párt ötvenöt éves kortól, a korábban teljesített befizetésekkel arányos nyugdíjjal lehetővé tenné a nyugdíjba vonulást. Vagyis nem lenne kötelező nyugdíjba menni, csak lehetne. Egyébként ezt a lehetőséget - diszkriminálva - a Fidesz is biztosította, a nők 40 év munkaviszony után, akár 55 évesen befejezhetik a munkát.
- Amit a Fidesz állít: Ha a baloldalon múlik, akkor ma nyugdíjadó lenne érvényben, amelynek hatálybalépését a Fidesz törölte el.
- Valóság: A nyugdíjadóról még 1997-ben a magánnyugdíjpénztárakat megteremtő reform részeként gondolta a Horn-kormány úgy, a gazdasági helyzet 2013-ra már lehetővé teszi, hogy a nettó átlagkereset helyett a havi bruttó átlagkereset legyen az időskori ellátás számításának alapja. Arról szó sem volt, hogy a havi nyugdíj összegéből kellene adót fizetni. A magánnyugdíjpénztár rendszert az Orbán kormány verte szét, a nyugdíjadó ötletét is ez a kabinet vezette be. Elvette az öregségi korhatár alatt lévők nyugdíját, és korhatár előtti ellátásra nevezte át a járandóságot. Arra már ki lehetett vetni az adót, és ezt meg is tette a kétharmad.
- Amit a Fidesz állít: 2006-ban elvették a családi adókedvezményt, majd csökkentették a családi pótlékot.
- Valóság: Míg az előző Fidesz-kormány idején egyetlen forinttal sem emelték a családi pótlék összegét, a Medgyessy- később a Gyurcsány kabinet minden évben az infláció mértékének megfelelően növelte azt. 2005-ben a szocialista kormány új családtámogatási rendszert dolgozott ki. Összevonta a családi pótlékot, a rendszeres gyermekvédelmi támogatást és a gyermekek után igénybe vehető adókedvezményt azért, hogy a legrászorultabbak se járjanak rosszabbul. A családok többsége az akkori családi pótlék dupláját kapta a következő évtől. Csökkentésről szó nem volt.
- Amit a Fidesz állít: Az ellenzéki egyeztetés egy titkos alkudozás, amelynek a családok és az édesanyák biztosan vesztesei lennének.
- Valóság: A nők, édesanyák többsége vélhetően nem kér a Fidesz védelméből. A pártban egyébként alig van nő. Megnyilvánulásaik is sajátosak, a "Fogd be a pofád, kisanyám", "Vetkőzz Ági! Hol a babydoll?" mondatok után például Varga István kormánypárti képviselő azt mondta, "...a nők az önmegvalósítás, emancipáció mellett elfelejtenek gyereket szülni (…) Majd ha mindenki megszülte a maga két-három vagy négy gyerekét, akkor mehet önmegvalósítani meg emancipálódni". Korábban egyébként a Fidesz az Európai Néppárt tagjaként vétózta meg az egységes szülési szabadság lehetőségét. A szocialisták azt szerették volna, ha minden tagállamban 20 hétre emelik a terhes, illetve szülő nőt megillető felkészülési időt. Hat hét teljes fizetéssel járt volna, és az apai szabadság alsó határát is két hétre emelték volna. Ezt a javaslatot a Néppárt elutasította, sőt, az erről tervezett szavazást is megakadályozta.
A családi pótlék összegének alakulása - Év/Pótlék egy gyerek után (forint)
2002 3800
2003 4 600
2004 4 900
2005 5 100
2006 11 000
2007 11 700
2008 12 200
2009 12 200
2010 12 200
2011 12 200
2012 12 200
2013 12 200
2014 12 200
Forrás: Népszava-gyűjtés